02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » “AYM’nin Kararı Ne Olursa Olsun…”
“AYM’nin Kararı Ne Olursa Olsun…”

“AYM’nin Kararı Ne Olursa Olsun…”

AKP Genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın beğenmediği AYM kararının ardından ‘Tanımıyorum, saygı da duymuyorum’ açıklamasının ardından AKP’den ikinci kez AYM kararının tanınmayacağı açıklaması geldi.

“AYM’nin Kararı Ne Olursa Olsun…”

AKP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop , bir haber kanalında katıldığı programda açıklamalarda bulundu. AKP ‘li Şentop, CHP’nin seçimlerle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru ile ilgili olarak ” aym ‘nin kararı ne olursa olsun seçimin iptali söz konusu olmaz.” diyerek mahkeme kararının ‘tanınmayacağını’ vurguladı.

Şentop’un açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi: “Bu sistem güçlü Meclis’i gerekteriyor. Kabinedeki birçok arkadaşımız güçlü Meclis için aday gösterildi. Yasama çalışmaları bütünüyle Meclis’te olacak. Şimdi yasamayı Meclis belirleyecek, daha önce hükümet belirliyordu. Aday listelerimizle de güçlü Meclis istediğimizi göstermiş olduk.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi: “24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi diye yeni bir düzenleme olacak. Yeni sistemde KHK yok. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, KHK kadar güçlü değil. Kanunun üstünde değil. KHK ile düzenlenen bakanlık teşkilatlarının kaldırılması lazım. Seçimden sonra yetki kanunu bir nevi mıntıka, zemin temizliği için kullanılacak. Yetki kanunun kullanılacağı zaman dilimi 24 Haziran’a kadar. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise, 24 Haziran’dan sonra kullanılacak. Yetki Kanunu önümüzdeki günlerde yürürlüğe girer.”

AYM’nin seçim ile ilgili kararı: “Seçimi etkileyecek bir husus yok. Seçimde uygulanmasıyla ilgili düzenlemeler bunlar. aym iptal kararı verirse, YSK bunu daha önceki teamülleri ile uygulayacaktır. YSK, prensip kararlar alarak uygular. aym ‘nin kararı ne olursa olsun seçimin iptali söz konusu olmaz.”