02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » 18 Çocuğa Cinsel İstismara 571 Yıl Hapis Cezası
18 Çocuğa Cinsel İstismara 571 Yıl Hapis Cezası

18 Çocuğa Cinsel İstismara 571 Yıl Hapis Cezası

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yatılı okulda çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan hizmetli Mehmet Sait G., 571 yıl 11 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı. İstismarın yaşandığı yurt ve gözyuman/görevi suistimal eden, şikayetlere rağmen tayini durduranlar ise görmezden gelindi. 

18 Çocuğa Cinsel İstismara 571 Yıl Hapis Cezası

Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 8. duruşmasında mahkeme heyeti davayı karara bağladı. Mahkeme heyeti mağdur 18 çocuk için sanığa ayrı ayrı ceza verdi. Sanık, hademe Mehmet Sait Güler,  ‘Cinsel İstismar’, ‘Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakmak’, ‘Müstehcenlik’, ‘Tehdit’ ve ‘Şantaj’ suçlarından yargılandı.

Her bir mağdur için 50 yıl 7 ay 15 gün hapis

Sanık Mehmet Sait Güler’in “Çocukların Cinsel İstismarı” suçundan, her bir mağdur için 50 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına, TCK’nın 61/7. maddesi uyarınca ceza miktarı 30 yılı aşamayacağından sanığın neticeten 30 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Mağdurların her biri için ‘cinsel istismar’ suçundan 30 yıl hapis cezası alan sanık diğer suçlar kapsamında değişik oranlarda ceza aldı. Sanık toplamda 571 yıl 11 ay 25 gün hapis cezası alırken 8 bin 100 TL idari para cezasına çarptırıldı.

“Bulmuşlar benim gibi kerizi üzerime suç atıyorlar”

Suçlamaları kabul etmeyen sanık Mehmet Sait G. son sözünün sorulması üzerine, “Yalan yanlış beyanlarda bulunuyorlar, çocuklara baskı kuruyorlar. Üç günde ben nasıl böyle bir suç işleyeyim? Bulmuşlar benim gibi kerizi üzerime suç atıyorlar. Böyle mahkeme mi olur? Avukatlar da yalan yanlış beyanlarda bulunmaktadırlar. Ben hiçbir suç işlemedim. Suçlamayı reddediyorum, eğer bir suçum varsa idam edilmeyi istiyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Göz yumanlar, görevi suistimal edenler görmezden gelindi

Mahkeme kararı tecavüzcü için en ağır cezayı kapsıyor. Verilen cezalara göre bu suçu işlediği yer yurt… Gözyuman/görevi suistimal eden, şikayetlere rağmen tayini durduranlar ise görmezden gelindi.  Sanık Mehmet Sait Güler’in sosyal medya hesabından yayınladığı çocuklarla olan fotoğrafları da görmezden gelinmişti.