07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Zam Yok Dolar Kuru Nedeniyle Güncelleme Var”
“Zam Yok Dolar Kuru Nedeniyle Güncelleme Var”

“Zam Yok Dolar Kuru Nedeniyle Güncelleme Var”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları geçiş ücretlerine yapılan yüzde 23 zamma, Ulaştırma bakanlığından alay eder gibi bir açıklama geldi: Zam yok, dolar kurundaki artış yansıtıldı

Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılan gizli zamma ilişkin açıklama şöyle;

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları geçiş ücreti, sözleşme gereği her sene ocak ayının 2. günü için Merkez Bankası tarafından belirlenen dolar alış kuru ve Birleşmiş Milletler Tüm Kentsel Tüketici Fiyatları Endeksine göre dolar enflasyonu dikkate alınarak belirleniyor.

“Zam yok dolar kuru nedeniyle güncelleme var”

Bazı haberlerde yüzde 23 oranında bir zam yapıldığı öne sürülmektedir. Oysa 1 Ocak 2017’de açıklanan geçiş ücretlerine ilaveten Birleşmiş Milletler dolar enflasyonu güncellemesi ile artış sadece yüzde 2,09 seviyesindedir. Sözleşme gereği yapılan ve 8 Mart’ta uygulanan fiyat güncellemesinin yeni yapılmış bir zam gibi habere konu edilmesi kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye sebebiyet vermektedir” .

Bakanlıktan yapılan açıklamada; yap-işlet-devret yöntemi ile yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları geçiş ücretinin, sözleşmeye göre köprü için KDV hariç 3 dolar, otoyol için ise kilometre başına KDV hariç 0,08 dolar olduğu hatırlatıldı.

“2 Ocak’ta belirlendi ama dolar kuru yüksek açıklanınca Şubatta düzenleme yaptık”

Geçiş fiyatlarının, sözleşme gereği her sene ocak ayının 2. günü belirlendiği hatırlatılan açıklamada;  Merkez Bankası tarafından belirlenen dolar alış kuru ve Birleşmiş Milletler Tüm Kentsel Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre; dolar enflasyonu dikkate alınarak belirlendiği hatırlatıldı.

Açıklama şöyle;

“2016 yılı için Merkez Bankası tarafından 2,9181 lira olarak belirlenen dolar kuru, 2017 yılı için 3,5192 lira olarak ilan edildi. Tarifelere yansıtılarak 2 Ocak 2017 itibarıyla uygulanmaya başlandı. Ancak Birleşmiş Milletler dolar enflasyonu güncellemesinin Şubat 2017’de açıkladı. Bu nedenle,  yüzde 2,09 olarak belirlenen dolar enflasyon farkı 8 Mart 2017’de tarifelere yansımıştır. Her yıl ocak ayının ikinci gününde belirlenen döviz kuru karşılığı Türk lirasına; dolar enflasyon farkı ilave edilerek şubat sonunda yıl sonuna kadar geçerli olan fiyat belirlenmektedir.”