07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Türkiye Gizli Toplantı Talep Etti”
“Türkiye Gizli Toplantı Talep Etti”

“Türkiye Gizli Toplantı Talep Etti”

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin, gelecek Astana görüşmesi için İran’ın başkenti Tahran’da bir gizli toplantı talep ettiğini açıkladı.

Sputnik’e konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, görüşmeyle ilgili olarak “Türk hükümeti, muhtemelen pozisyonunun bilinmemesi için görüşmeyi organize edenlerden basının içeri alınmamasını istedi.

İran, gizli toplantının, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3.4 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan görüşme öncesinde 18-19 Nisan’da yapılmasını planlıyor.

ABD, ŞAYRAT SALDIRISIYLA İTİBARINA ZARAR VERDİ’

ABD’nin Suriye ordusuna ait Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yönelik saldırısını da değerlendiren Mikdad, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin bu saldırıyla itibarına zarar verdiğini belirtti.

‘DE MISTURA’YA GÜVENİMİZİ KAYBETTİK’

Öte yandan Mikdad, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya ilişkin açıklamalar yaptı. Mikdad, “Uzun zamandır de Mistura’ya karşı güvenimizi kaybettiğimizi konuşuyoruz, ancak BM’yi temsil etmeye devam ettiği sürece onunla işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.