07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Trump’a Söyledim, ‘Takipteyim’ Dedi”
“Trump’a Söyledim, ‘Takipteyim’ Dedi”

“Trump’a Söyledim, ‘Takipteyim’ Dedi”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ABD’deki temasları çerçevesinde küresel iş forumunda konuştu. Geçen Mayıs ayında ABD ziyareti sırasında, korumaları hakkında yakalama kararı verilmesine neden olan protestocularla kavgaya değinen ERdoğan, konuyu Trump’la görüştüğünü söyledi. Erdoğan 12 saat önce New York merkezli PBS televizyonunda NewsHour programında yayınlanan röportajında, korumalarına yönelik suçlamalardan dolayı Trump’ın kendisine üzüntüsünü bildirdiğini iddia etmiş, Beyaz Saray Erdoğan’ı yalanlamıştı… ERdoğan konuşmasında tutuklu gazeteciler konusunda ise “çıkması gerekenler varsa bunlar çıkar” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Ben 16 Mayıs’ta buradaydım. 16 Mayıs’ta buraya geldiğim zaman yanımdaki korumalar, PKK’lı göstericiler , siz onlara aktivistler diyorsunuz, polisin onlara müdahale etmediğini gördük. Büyükelçilik rezidansında da yakın mesafeden eylem yapıyorlar ve polisin engellemediğini gördük. Benim korumaların duruma müdahil olmak zorunda kaldılar. Bakın çok ilginç… Onlardan kimseyi içeriye almadılar, benim korumalarım hakkında inceleme başlattılar. Bunlar hakkında soruşturma açıyorlar. Neredesin sen ABD yargısı? Sayın Trump ile bunu görüştük, “Takipteyim” dedi. Bu kararı veren savcının kimliğini gayet iyi biliyoruz. Bu alınan kararın ne denli yanlış olduğunu sayın Başkan’a söyledim. Temenni ederim ki bu yanlış düzelir.”

“Bunlar terörist. Bunların çoğu bombalamaya, hırsızlığa girmiş”

“Hapiste dediklerinizin çoğu gazeteci değil, bunlar terörist. Bunların çoğu bombalamaya, hırsızlığa girmiş. ‘Gazeteciyim’ demekle gazeteci olunmuyor. Yargı makamı bunlarla ilgili kararı veriyor” dedi. Çıkması gerekenler varsa bunlar çıkar. Birçoğu ajanlık görevi yapıyorsa…” Sayın Trump’a hakaret edenler içeride değil diyorsunuz. Bana her türlü hakaret yapanların siz sayısını biliyor musunuz? Ben her zaman sabretmişimdir. Bunlar teröre karışmışlardır. PKK terör örgütünün içindedirler birçoğu ve içindedirler. Birçoğu FETÖ terör örgütünün içindedir. Yargıya müdahale edemeyiz.”