07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » TRT, Sahte İhale, Kar Payı… 5 Milyonla Kayıplara Karıştı
TRT, Sahte İhale, Kar Payı… 5 Milyonla Kayıplara Karıştı

TRT, Sahte İhale, Kar Payı… 5 Milyonla Kayıplara Karıştı

Hayali ihale ile kantin işletmesini aldı, TRT çalışanlarından da kar payı ortağı yapma vaadiyle para topladı. İşte TRT’deki 5 milyonluk Sülün Osman hikayesinin ayrıntıları

TRT, Sahte İhale, Kar Payı… 5 Milyonla Kayıplara Karıştı

Aysun E.’nin yaptığı büyük vurgun, paralarını geri alamayan bazı TRT çalışanları ve vatandaşların şikâyetiyle geçen ay ortaya çıktı. Vurgunun şimdilik sadece 5 milyonluk kısmı ortaya çıkarılabildi. ekreter Aysun E.’nin TRT ile ilişiği kesildi ama izini katbettirdi. Sayıştay’ın bu konuyla ilgili TRT yönetimini uyardığı da ortaya çıktı.

TRT’de sekreter vurgunu! Mesai arkadaşlarından 5 milyon…

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda ( TRT) 2 yıl önce taşeron firma üzerinden sekreter olarak çalışmaya başlayan Aysun E.’nin yaptığı büyük vurgun, paralarını geri alamayan bazı TRT çalışanları ve vatandaşların şikâyetiyle geçen ay ortaya çıktı. Sekreterlik yaptığı TRT’de iki yöneticinin kaşelerini kullanan Aysun E.’nin, hayali ihale açarak TRT’nin kantinini yıllık 800 bin TL karşılığı kiraya verdiği, parayı da cebe indirdiği tespit edildi.

Hem sahte ihale evrakı hazırladı hem de çalışanlardan para topladı

Gazete Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre Aysun E.’nin kantin vurgunu bununla da sınırlı kalmadı. Sahte ihaleyle kiraladığı kantinden kâr payı dağıtma vaadiyle TRT çalışanlarından da ayrıca para topladı. Yetmedi, arsa alım satımı yoluyla yüksek kazanç vaadederek, hem bazı TRT çalışanlarından hem de dışarıdan vatandaşlardan farklı meblağlarda paralar aldı.

TRT ile ilişiği kesildi ama artık çok geçti

Topladığı paraları geri ödememesi sonucu patlak veren skandal üzerine, TRT inceleme başlattı, ancak çok geçti. Yalanlarıyla kurumu da sıkıntıya sokarak kayıplara karışan Aysun E.’ye ulaşılamadı. TRT ile ilişiği kesildi. Mağdur olan TRT çalışanlarının ve vatandaşların suç duyurusunda bulunması üzerine konu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal etti. Aysun E.’nin, çalışanları ve vatandaşları yaklaşık 5 milyon TL dolandırdığı iddia ediliyor. Ancak tam olarak ne kadar para topladığına ve kaç kişiyi dolandırdığına ilişkin detaylı araştırmalar sürüyor.

Sayıştay daha önce TRT’yi uyarmıştı

Daha önce de TRT İstanbul Televizyon Müdürü’nün sekreteri olarak görev yapan ve kurum personeli olmayıp temizlik şirketinde çalışan bir kadının, yetkililerin kaşelerini kullanarak ve imzalarını taklit ederek fatura düzenlendiğini Sayıştay tespit etmiş, kurum içindeki bu tip dolandırıcılıklara karşı TRT’yi uyarmıştı.