07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bilal TRT’ye de El Attı
Bilal TRT’ye de El Attı

Bilal TRT’ye de El Attı

TRT Genel Müdürü Şenol Gök’nın istifasının ardından yerine geçecek ismin kim olacağı krize neden oldu… TRT kulislerinde geçen en güçlü aday, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten sınıf arkadaşı İbrahim Eren. Sıkıntı ise şu; Halen TRT’de genel müdür yardımcısı olan İbrahim Eren, durumu TRT yasasına uygun olmadığı için görevini vekaleten yürütüyor. Bu sebeple Genel Müdürü seçecek olan RTÜK’te yeni genel müdürün kim olacağı tartışması başladı.

Bilal TRT’ye de El Attı

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu TRT Genel Müdürlüğü için TRT’deki kulis bilgilerini yazdı. Şenol Göka’nın istifasının ardından TRT Genel Müdürlüğü için mevcut Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in ismi öne çıkıyor.

Mevcut görevi bile TRT yasasına aykırı

Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olan Eren’in, genel müdür yardımcılığına atanmasının bile TRT Yasası’na aykırı olduğu, bu yüzden yardımcılığı vekâleten yürüttüğüne dikkat çekiliyor. Eren ve olası diğer genel müdür adaylarının isminin belirleneceği RTÜK’te ise üyelik seçimi tartışması yaşanıyor.

Şenol Göka neden istifa etti?

Göka’nın istifasının ardından TRT’de kulisler karıştı. Göka’nın iki daire başkanının görevden alınması talimatı karşısında hükümete direnmesi üzerine istifaya zorlanması, kurumda başka istifaların da yaşanacağı beklentisini doğurdu.

Kulislerde adı geçen en güçlü aday İbrahim Eren

Öte yandan TRT Yasası gereği, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu’nun Genel Müdürlüğe vekâlet edeceği belirtilirken, Genel Müdürlük makamı için de isimler dile getirilmeye başlandı. Buna göre Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in atanması yüksek olasılık olarak dile getiriliyor. Ancak Eren’in TRT Genel Müdürlüğü için yasal engel bulunuyor.

2013’te atanan Eren’in durumu meşru değil

Mevzuata göre TRT genel müdür yardımcılığına atanacak kişinin ‘kamu kurum ve kuruluşlarında veya temayüz ettiği televizyon, radyo, haberleşme, bilgisayar, telekomünikasyon, elektronik, kitle iletişimi, hukuk, işletme, iktisat, maliye, sanat veya kültür alanında’ en az on iki yıl hizmetinin bulunması gerekiyor. Eren’in bu 12 yıl koşulunu taşımadan 2013’te Genel Müdür Yardımcılığı’na vekâleten getirildiği ifade ediliyor. Genel müdür olarak atanmasında da aynı koşulun gündeme geleceği, genel müdürlüğün de vekâleten yürütülmesi tartışmasının yaşanacağına dikkat çekiliyor.

ATV Genel müdür yardumcılığı da yaptı

Eren’in özgeçmişinde, AKP’ye yakın ATV’nin genel müdür yardımcılığı da yer alıyor. Eren, TRT 1 ve TRT World’ün de içinde olduğu 11 kanalın sorumluluğunu taşıyor, Türk Telekom AŞ’nin de yönetim kurulu üyesi. Eren,  Bilal Erdoğan’ın da Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı.

Genel Müdürü seçecek olan RTÜK’te ince hesaplar var

TRT’nin genel müdür adayını belirleyecek olan RTÜK’ün de kritik bir tartışmanın içinde olduğuna dikkat çekiliyor. Temmuz ayında RTÜK’ün iki üyesinin görev süresinin biteceği, yerlerine yeni isimlerin TBMM Genel Kurulu’nda seçilmesi gerekiyor. Ancak burada AKP grubu, 4 olan üye sayısını Meclis’in 1 Kasım’da oluşan sandalye dağılımına uygun olarak 5’e çıkarmak istiyor. Bunun için de CHP’nin 2 sandalyesinden birini kendisine aktarmak istiyor. CHP de buna itiraz ediyor. Bu krizin daha çözülmediğine, RTÜK üyelik seçiminin AKP’nin 21 Mayıs’taki olağanüstü kongresinden sonra yapılabileceğine dikkat çekiliyor.