07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Terbiyesizliktir, Seviyesizliktir”
“Terbiyesizliktir, Seviyesizliktir”

“Terbiyesizliktir, Seviyesizliktir”

 Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesi, basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Hande Fırat‘ın Hürriyet gazetesindeki ‘Karargah rahatsız‘ başlıklı haberiyle ilgili, “Açık ve net söylüyorum; terbiyesizliktir, seviyesizliktir” dedi. Hürriyet gazetesi Erdoğan’ın konuşmasının ardından bir açıklama daha yayımladı. Haberin başlığının editoryal bir hata olduğunu vurguladı.

İşte Erdoğan’ın konuşmasının ilgili bölüm;

“İsmini verdiğiniz bu gazetede, ön sayfada atılan başlık ve tabi içeride atılan başlık çok daha çirkindi. Bunlar tabi bizi rahatsız ettiği gibi, TSK’yı da rahatsız etmiştir. Eğer biz rahatsızsak silahlı kuvvetler hayli hayli rahatsız olur. Çok net söylüyorum. Atılacak başlık bir terbiyesizliktir. Seviyesizliktir. Bu işin hukuki süreci ne ise yapılacaktır. Bizler bunun takipçisi olacağız. Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Herkes yerini bilecek. Bizi kendi içimizde kim birbirimize düşürmek istiyorsa, açık ve net söylüyorum bedelini ödeyecektir. Biz sayın Genelkurmay Başkanı ile görüştük. Kendileri de açıklama yapacak”

Hürriyet gazetesi “Karargah Rahatsız” haberi ile ilgili bugün bir açıklama daha yayımladı. Açıklamada o başlığın editoryal bir hata olduğu vurgulandı.

İşte o açıklama;

“Editoryal hata”

“Gazetemizin 25 Şubat 2017 tarihli nüshasının birinci sayfasında “Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” manşetiyle yayımlanan haberin tümü Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’a, soruları üzerine yapılan kurumsal ‘bilgilendirme’ye dayandırılarak kaleme alınmıştır.

Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından “İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor” başlığının üstünde kullanılan “Karargah Rahatsız” ifadesi Genelkurmay Başkanlığı’nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet’in haberindeki “rahatsızlık” ifadesi, Genelkurmay Başkanı’nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay’da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir.

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz.

Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur.

Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır.”