07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rusya’ya Giderken Kurt, Dönünce Kuzu
Rusya’ya Giderken Kurt, Dönünce Kuzu

Rusya’ya Giderken Kurt, Dönünce Kuzu

Saray danışmanı İlnur Çevik, Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında, “Eğer fazla ileri giderlerse bizimkiler öyle Amerikalıların zırhlıları oradaymış… Yok zırhlı kariyerleri oradaymış. E bir bakarsın kazara birkaç roket de onlara isabet eder.” demişti… Erdoğan’ın Rusya ziyareti bitti, Çevik geri adım attı: ben vururuz demedim. Sözlerim çarpıtıldı.

Rusya’ya Giderken Kurt, Dönünce Kuzu

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik’in katıldığı bir radyo programında Kuzey Suriye’deki ABD askerinin varlığına değinerek “Bir bakarsın kazara birkaç roket de onlara isabet eder” demişti. Çevik’in bu sözleri çok tartışıldı ve yeni bir kriz yarattı.

Rusya ziyareti bitti Çevik geri adım attı

Çevik Yeni Birlik gazetesindeki köşesinde geri adım attı. Sözlerinden başka bir anlam çıkarmanın boş bir çaba olduğunu yazan Çevik şu ifadeleri kullandı:

“Erkan Tan ile yaptığımız bir radyo söyleşisi hemen alınıp allanıp pullanarak “İlnur Çevik: Türkiye Amerika’yı Suriye’de vurur!” olarak takdim edildi…Söylenen çok açık! ABD YPG ve PKK’ya Suriye’de destek verip bir de onlara Türkiye’ye karşı kalkan rolüne soyunursa ve PKK Suriye üzerinden Türkiye’deki terör faaliyetlerine YPG destekli devam ederse eninde sonunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi Türkiye bunları “bir gece ansızın vurur” ve bundan bölgede bulunan ABD askeri unsurları da zarar görebilir… Buna başka bir anlam çıkarmak veya öküzün altında buzağı aramak boş bir çaba.”

Çevik programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Oraya gezmeleri bir şey ifade etmez. Eğer o PKK’lı teröristler Türkiye içindeki eylemlerine devam ederlerse, biliyorsunuz Kuzey Suriye’den sızıyorlar. O bölgeden ülkemize sızıyorlar. DAEŞ’e noldu? Bir gece ansızın gittik oraya ve kendimizi El Bab’ta bulduk. Aynı şey Kuzey Suriye için de geçerli. Eğer fazla ileri giderlerse bizimkiler öyle Amerikanları zırhlıları ordaymış… Bir bakarsın kazara birkaç roket de onlara isabet ederler.”