07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Referandumda Şaibe Tepkisi…Halk Sokakta

Referandumda Şaibe Tepkisi…Halk Sokakta

Çok sayıda ihlalin yaşandığı ve YSK’nin skandal mühürsüz oy pusulası kararının damga vurduğu referandum sonuçlarına tepki gösteren halk, ülkenin pek çok yerinde sokağa çıktı. İzmir, Antalya ve Eskişehir’deki eylemlerde toplam 31 kişi gözaltına alındı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) skandal kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı. Yurdun çeşitli bölgelerinde sokağa çıkanlara bazı kentlerde müdahale edildi. Antalya ve İzmir’deki müdahalelerde toplam 23 kişi gözaltına alındı.

İzmir Bornova’da YSK’nin skandal kararı ve oylamadaki şaibeleri protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahalede 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

İstanbul Kadıköy’deki kitle “Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık” sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul’da protestoların bir diğer noktası da Bakırköy’dü. Bakırköy’de yurttaşlar YSK’nin skandal kararını ve seçim usulsüzlüklerini tencere tavalı yürüyüşle protesto etti.

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde toplanan kalabalık grup ıslık ve alkışlarla yürüyüş gerçekleşti. Beşiktaş’ta protestolara katılım genişti.

Gazi mahallesinde yurttaşlar evlerinden tencere tava sesleriyle yurt genelindeki eylemlere destek verdi.

İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleşen eylemlerde bir diğer adres olan Kartal’da da “HAYIR kazandı” adıyla eylem gerçekleştirildi.

İstanbul Avcılar’da Birleşik Haziran Hareketi Avcılar Meclisi’nin çağrıcı olduğu eylemde “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Avcılar Marmara caddesindeki eyleme de katılım oranı yüksekti.

Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler “HAYIR daha bitmedi yeni başliyor” slogan ile yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin caddeye inişini polis TOMA ile engelledi. Öğrenciler polis barikatı karşısında basın açıklamalarını okudu.

‘Hayır’ oylarının önde olduğu Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi’nde yurttaşlar tencere ve tavalarla şaibelerle dolu referandum sonuçları protesto etti.

Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.

 

Antalya’da protestolara katılanlara polis müdahale etti. Müdahalede 13 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir Yenimahalle’de üniversiteliler ve mahallellinin tencere tavalı eylemine polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalede 8 kişi gözaltına alındı.