07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Okul Yöneticileri Yine Korundu
Okul Yöneticileri Yine Korundu

Okul Yöneticileri Yine Korundu

Gerger İmam Hatip Lisesinde yaşanan çocuk cinsel istismarı davasının 2. duruşması bugün Adıyaman  Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyet başkanının izinde olması nedeniyle nöbetçi hakimin başkanlık ettiği duruşmada okul yöneticileri için hala suç duyurusu yapılmadığı ortaya çıktı.

Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesinde yaşanan çocuk istismarının davası sessiz bir şekilde yürütülüyor. Çocuklar gerekçe gösterilerek dava ile ilgili her türlü gelişmenin yayınlanmasına yasak getirildi. Çocukları koruma adına davanın içeriği yasaklanıyor ama gereçekleri ortaya çıkaracak geniş çaplı bir soruşturmada yürütülmüyor. Karaman Ensar ve Kaimder yurtlarındaki istismar davası ile benzerlikleri bulunan Gerger’deki istismarın ikinci duruşması yapıldı.

Tanıklar, duruşmada çocukları istismarla suçlanan hademe Mehmet Sait G’nin ortaokul öğrencilerinin yurt binasında kaldığını söyledi. Görgü tanığı “çocukların yattığı yerde onun da yer yatağı vardı. Bu durumu okul yöneticileri de biliyordu. Buna rağmen hiç bir şey yapmadılar” dedi.

Müdafi avukatların sorusu üzerine  okul yöneticileri için hala hiç bir adli işlem yapılmadığı ve suç duyurusunda bulunulmadığı da belirlendi.  Bir başka tanık zanlı hademenin evine çocukların gittiğini söyledi. Tanık ifadesinde ” Çocuklar sevdiği için evine gidiyordu. Evinde çiğ köfte partileri yapardı. Öğrencilere ayakkabı, tablet alırdı. Bunları ne için alıyordu bilmiyorum. Sanık daha önce öğrencilere ayakkabı, giysi gibi eşyalar satardı. Bazılarından para da almazdı. Okulda yatakhanede kaldığını biliyorum. Aynı zamanda okulda yemek  dağıtımı da yapardı. Bazı öğrencilere telefonunu verirdi. Telefonda cinsel içerikli görüntüler olduğunu da duydum. ” dedi.

Tanığın ifadesi üzerine söz alan zanlı hademe Mehmet Sait G. telefonu çocukların aileleri ile görüşmesi için verdiğini ve cinsel içerikli görüntü olmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti duruşmayı sanığın tutuklunun halinin devamına ve duruşmanın Mayıs ayında yapılmasına karar verdi.

Gerger İmam Hatip Lisesi çocuk istismarının  sessiz sedasız yürütülen davasında hala bu sorular yanıtsız;

-İddianameye göre hademe Mehmet Sait G’nin 2015 ve 2016 yılları arasında 18 çocuğu istismar ettiği belirtiliyor. Oysa şikayetçi olanlardan biri 4 yıl önce istismara uğradığını söylemişti. Zanlı hademenin geçmişi neden araştırılmadı ve dava sadece 2015-16 yılları arasında tutuldu?

-Aileler şikayetlerinden vazgeçiriliyor. Karakol ve savcılık ifadelerinde şikayetçi olan ailelere baskı yapılarak şikayetten vazgeçmelerini kim istiyor. Bu ısrarlara rağmen 2 aile şikayetini devam ettirdi.

-Mahkeme iddianamesindeki 18 çocuğun istismara uğradığı dönemde okul müdürü olan Mehmet Kabakçı ödül gibi bir tayinle Batum’daki Türk okuluna müdür olarak atanmıştı. Müdür hakkında hala bir işlem yapılmadı. Neden adli işlem yapılmıyor? Mehmet Kabakçı’nın Gürcistan’daki Türk okuluna gönderilmesine kimler aracı oldu ve neden bu kişi soruşturma kapsamı dışında bırakıldı?

-Tecavüz zanlısı hademe Mehmet Sait G’nin öğrenci yurdunda kalmasına nasıl izin verildi? İzin verenler için neden bir işlem yapılmadı?

-Zanlı hademe Gerger İmam Hatip Lisesi’ne sürgün geldiğinde  bir çocuğu isitismar ederken öğretmen tarafından yakalandı mı? Suç üstü yakalayan öğretmen açığa alındı mı?

-Zanlının tarikat bağlantısı olduğu ileri sürülmüştü. Bu iddialar neden araştırılmıyor?