07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Meşruiyeti Sonsuza Kadar Sorgulanır”
“Meşruiyeti Sonsuza Kadar Sorgulanır”

“Meşruiyeti Sonsuza Kadar Sorgulanır”

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Soner Çağaptay’ın sözlerine yer verdi…Çağaptay: Önümüzdeki birkaç gün Erdoğan için kritik. Eğer bir şeyler yolunda gitmezse, meşruiyeti sonsuza kadar sorgulanır.

BBC Türkçe’nin FT’nin İstanbul muhabiri Mehul Srivastava’nın imzasını taşıyan haberden aktardığına göre, Erdoğan’ın “sandık zaferi sonrası OHAL’in uzatılmasını hedeflediğine” dikkat çekildi.

“Ya Gülencilerden korkuyor ya da muhalefetten”

Haberin odağında, 15 Temmuz darbe girişimi muhaliflerin susturulduğu yönündeki endişelerin OHAL’in uzatılmasıyla artacağı görüşü var.

Habere göre Bakanlar Kurulu’nun OHAL’in üç ay uzatılması yönündeki kararı, AB ve diğer Batılı mütteffiklerle olan ilişkilerin iyileştirilmesi yönündeki umutları da aşağı çekecek:

“Erdoğan referandumdan ‘Evet’ çıkarsa ekonomik olarak güçlü ve siyasette istikrarı sağlamış bir millet kuracağı sözü vermişti. Carnegie Vakfı Türkiye uzmanı Sinan Ülgen’e göreyse, sonuçlar Erdoğan’ın referandum da dahil kendisi için birçok alanda başarılı olmuş ‘modus operandiyi’ (davranış tarzı ya da yöntem) kullanmaya devam edeceğini gösteriyor”

Yazıda Sinan Ülgen’in şu görüşlerine dikkat çekildi:

“Erdoğan, çoğunluğun seçtiği bir liderin neredeyse kendine özgü yollarla ülkenin belli siyasi gündem maddelerini öne çıkarma hakkı olduğuna hep inandı. Bu prensibinden ödün vermiyor.”

OHAL’in uzatılmasının iki nedeni olabileceğini söyleyen Soner Çağaptay ise FT’ye şunları söyledi:

“Erdoğan ya gizlenmiş iç düşmanları olan Gülencilerden korkuyor, ya da oyların yeniden sayılmasını isteyen muhalefetten”

“Yatırımcılar yakından izleyecek”

FT’nin yazısında referandumun olası ekonomik sonuçlarına da ışık tutuldu. Yazıda, “Yatırımcılar olası bir erken seçim ya da AB ile ilişkileri iyice gerecek olan idam cezasının getirilmesi tartışmalarını yakından izleyecek” ifadeleri kullanıldı.

FT’nin yazısı, Global Source Partners’dan analist Atilla Yeşilada’nın şu ifadeleriyle sonlandırıldı:

“Erdoğan milleti kucaklamak ya da kaybeden tarafı teselli etmek adına çok az çaba gösterdi. Erdoğan için birbirine çok yakın oylarla ayrışan bir milleti ve derin bir adaletsizlik algısını yönetmek zor olacak.”