07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Koruma Erdoğan’a Neden Haber Vermedi?
Koruma Erdoğan’a Neden Haber Vermedi?

Koruma Erdoğan’a Neden Haber Vermedi?

 15 Temmuz darbe girişiminde rehin alınan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler‘in ifadeleri dikkatleri Cumhurbaşkanlığı korumalarına çevirdi. Güler’in ifadesine göre, Erdoğan‘ın “eniştemden öğrendim” dediği darbe girişimini, Hakan Fidan Genelkurmay binasındayken Erdoğan’ın korumasını arayıp haber vermiş.

İşte Odatv ‘den Müyesser Yıldız’ın haberine göre Yaşar Güler, 15 Temmuz gecesi yaşananlarla ilgili anlattıkları;

“İlhan Türk hava sahasını her türlü askeri uçuşa yasaklıyorum”

“MİT Müsteşarı Hakan Fidan saat 18.15 civarında karargâha geldi ve hemen Genelkurmay Başkanının makam odasının bitişiğindeki çalışma odasına geçtik. Ben, Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanımız toplantı odasında oturduk. Hakan Bey olayı tekrar anlattı ve son cümlesinden sonra, ‘Komutanım bu olay daha büyük bir olayın bir parçası da olabilir’ dedi. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanımız derhal telefonu aldı ve harekat merkezindeki görevli Tuğgeneral İlhan Kırtıl’a ‘İlhan Türk hava sahasını her türlü askeri uçuşa yasaklıyorum’ dedi.”

“Muhsin dışarıdan bir saldırı olsa yeterli gücün, silahın ve adamın var mı?”

“Bunun üzerine Hakan Fidan, ‘Komutanım ben bir de Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi vereyim’ dedi ve koruma müdürü Muhsin’i telefonla aradı. Muhsin’e, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşebilir miyim?’ dedi. Karşıdan ne cevap geldiğini duymadım. Bunun üzerine Hakan Fidan, ‘Peki Muhsin dışarıdan bir saldırı olsa yeterli gücün, silahın ve adamın var mı?’ diye sordu. Oradan bir cevap aldı, ancak cevabını bilmiyorum. Sonra tekrar bir daha, ‘Muhsin sana dışarıdan bir saldırı olsa buna karşı koyacak kadar gücün, kuvvetin ve adamın var mı?’ diye bir daha sordu. Oradan da muhtemelen olumlu bir cevap almış olmalı ki, ‘kolay gelsin’ dedi ve telefonu kapattı. Telefonu kapatmasına müteakip Genelkurmay Başkanımız yan odadaki Kara Kuvvetleri Komutanını çağırdı.”

Koruma Erdoğan’a haber vermedi mi?

Güler’in ifadesine göre, darbe öncesi gelen istihbarattan Cumhurbaşkanı korumasının bilgisi erken saatte olmuştu. Ancak buna rağmen Erdoğan’a darbeden saatler sonraya kadar bilgi verilmedi. Erdoğan, darbe girişimine yönelik ilk bilgiyi eniştesinden aldı. Uzun süre neler olduğunu öğrenmeye çalıştı.