07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Komşuda “At Pazarlığı” Korkusu
Komşuda “At Pazarlığı” Korkusu

Komşuda “At Pazarlığı” Korkusu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 askerin iadesine ilişkin dava bu hafta görülecek . Dava Financial Times gazetesinde de geniş yer buldu.Habere göre Çipras darbeci askerlerin iadesi konusunda ikilemde…

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; FT’nin haberinde, bu hafta Atina’da yüksek mahkemede görülecek davanın Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı ikileme soktuğu aktarıldı.

“iade etmezsek, Ankara göçmen anlaşmasını iptal eder”

Türkiye’den Yunanistan’a 800 binden fazla göçmenin gelmesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin gerildiği hatırlatılan yazıda, bazı Yunan yetkililerin Atina’nın Türkiye’nin talebi doğrultusunda askerleri sınır dışı etmemesi halinde Ankara’nın göçmen anlaşmasını iptal etmesinden endişe duyduğu belirtildi.

Askerleri duruşmalarda temsil edecek olan avukat Christos Mylonopoulos ise, “Türkiye’de bu askerlerin adil bir şekilde yargılanmayacağını ileri sürüyoruz” dedi.

“Sadece sınırı geçecek kadar yakıtımız vardı”

Haberde FT’nin ulaştığı askerlerin darbe girişimine ilişkin şu açıklamaları yer aldı:

“İstanbul’a üç helikopter uçurduk ama sadece biri yere inebildi çünkü insanlar diğer helikopterlere ateş etmeye başladı… Bir darbe olduğundan haberimiz yoktu. Bir süre sonra tekrar toplandık ve geceyi yakınlardaki bir askeri üste geçirdik. Birlik komutanımızı aradık ama telefonu bir türlü açmıyordu. Polis üsse girip askerler üzerine ateş açmaya başladığında, havalandık. Sadece sınırı geçecek kadar yakıtımız vardı (…) ve Yunanistan’ın güvende olabileceğimiz en demokratik Avrupa ülkesi olduğunu biliyorduk.”