07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kemal Kurkut Neden Vuruldu?
Kemal Kurkut Neden Vuruldu?

Kemal Kurkut Neden Vuruldu?

Diyarbakır Newroz alanında  üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesiyle” polis tarafından vurularak öldürülen İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un fotoğraflarının yayınlaması ardından tepkiler de arttı. Daha önce “Canlı bomba şüphesiyle” Kurkut’un vurulduğunu açıklayan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, kare kare vurulma anının yayınlaması sonrası, “Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor” dedi.

kemal

Diyarbakır’da Nevruz alanına girişte kurulan barikatlarda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut için Diyarbakır Valiliği “çantamda bomba var” dediğini açıkladı. Valilik açıklamasında “”Nevruz etkinlikleri miting alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir şahıs, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince aranmak istenmiş ancak şahıs kendini aratmak istememiş, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunmuş ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır.
“Şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. Söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir.” denildi.

Kemal Kurkut ‘un vurulma anı görüntüleri  Dihaber ajansı tarafından yayınlandı. Görüntüde Kemal Kurkut’un üstü çıplak ve çantasız olduğu ortaya çıktı..

kemal1

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Kemal Kurkut’un vurulma görüntüleri ortaya çıktıktan sonra şunları söyledi;

“Dünkü açıklamada da belirttiğimiz gibi şahıs elinde bıçak ve çantasında bomba olduğunu söylemiş. Güvenlik güçleri de nevruz kutlamasına katılan vatandaşların güvenliğini düşünerek böyle bir müdahalede bulunmuş. Böyle sonuçlanmasını istemezdik. Üzücü bir olay, konu her boyutuyla soruşturuluyor”

kemal000

Kemal Kurkut Kimdir?

Dört erkek kardeşin en küçüğü olan Kemal Kurkut, Malatya Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi Müzik Bölümü öğrencisiydi. BBC Türkçe’ye konuşan bir yakını, Kemal’in iki gün önce Diyarbakır Nevruz’una katılmak üzere, annesi ve abisine haber vermeden gece 03:00’da Malatya’dan trenle Diyarbakır’a geldiğini aktardı. Adını vermek istemeyen yakını, Kemal’in canlı bomba olduğu yönündeki açıklamaların gerçek olamayacağını savundu, ailenin çok üzgün olduğunu ve bu iddiaları reddettiğini söyledi. Ve “Bir süre önce psikolojik bir sorun yaşadı, tedavi oldu. Bu yüzden annesi ve abisinin gözü üzerindeydi. Diyarbakır’a gideceğinden haberleri yoktu. O gece kapısına ‘Uyuyorum, beni rahatsız etmeyin’ diye not yazmış. Kemal’in kimseye bir zararı yoktu. Apolitik bir genç değildi ama bombalı eylem yapacak ya da polise saldıracak yapıda bir insan değildi. Ancak polis noktasında aralarında nasıl bir durum gelişmiş, bilmiyoruz. Belki de çıplak aranmayı kendine yediremedi.” dedi.

Fotoğrafları Çeken Muhabir Ne Dedi?

Kemal Kurkut’un vurulma anını görüntüleyen Dihaber muhabiri Abdurrahman Gök de, olayın nasıl geliştiğini BBC Türkçe’ye anlattı.

Gök, olayın sabah erken saatlerde Evrim Alataş Caddesi girişindeki birinci arama kontrol noktasında geliştiğini söyledi. Bir muhabir arkadaşıyla 40-50 metre ötedeki ikinci güvenlik noktasında beklerken, birinci noktadan gelen silah sesine döndüklerini ve bu sırada üstü çıplak bir gencin polis noktasında kendilerine doğru koştuğunu gördüğünü söyledi. Gök, “Bizim arkamızda bir polis amiri vardı, ‘ateşi kesin’ diye bağırıp o yöne doğru koştu. Ben o sırada fotoğrafları çekmeye başladım. Resmi kıyafetli polisler havaya ateş açarken, sivil giyimli bir başka polis, genci arkasından vurdu. Uzakta olduğumuz için aralarında nasıl bir diyalog geçti bilmiyoruz” dedi. Tertip komitesi ve birkaç basın kuruluşunun da olayı gördüğünü ancak polisin, çevredeki gazetecilerin çektiği görüntüleri sildirdiğini söyledi. Gazeteci Gök, polisin görüntüleri sildireceğini anladığını bu yüzden makinedeki kartı saklayarak görüntüleri kurtardığını söyledi.

25 Dakika Sonra Ambulans

Bir polis amirinin ‘Ateş etmeyin’ uyarısına rağmen, açılan ateş sonucu Kurkut’un sırtından vurulduğu bildirildi. Yaklaşık 25 dakika sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Kurkut, hayatını kaybetti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemal Kurkut’un ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu.

kemal2

“Morgun Suyu Kesildi, Mezar Yeri Verilmedi”

Diyarbakır Newroz’unda polis tarafından vurularak öldürülen Kemal Kurkut gözyaşları eşliğinde son yolculuğuna uğurladı.

İlerihaber’in haberine göre; AKP’li Battalgazi Belediyesi görevlileri, cenazenin yıkanmaması için morgun suyunu kesti. Görevlilerle görüşen aileye, mezarlığa kazılan mezar yerine defin yapılmasına izin verilmeyeceği, cenaze aracı ve çadır da tahsis edilemeyeceği söylendi.

Morg önünde bekleyen Kurkut’un amcası Yusuf Kurkut şunları söyledi:

“Üç defa cenaze aracının gelmesini engellediler. Mezar yerini de ayarladık fakat sit alanı diye vermediler. Akşamdan Battalgazi Belediyesi’nden çadır ayarladık ama çadırı da vermediler. Çadırı kendimiz ayarladık. Bu yapılanlar siyasi hesaplar yüzünden yapıldı. Biz cenazemizi sırtımızdan da getirebilirdik. Biz başka yerden mi geldik? Biz de buranın insanıyız.”