07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İzmir Marşı’na ‘Siyaset’ Dedi
İzmir Marşı’na ‘Siyaset’ Dedi

İzmir Marşı’na ‘Siyaset’ Dedi

Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelden İzmir Marşı‘nı söyleyerek çıkan öğrenciler konuştu. “Yasal işlem yapmakla öğrencileri tehdit eden okul müdürünün öğrencilere “İzmir marşını söylemek okula siyaset bulaştırmaktır” dediği ortaya çıktı.

21 Mart günü Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi ve Manisa İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde TÜGVA tarafından düzenlenen ve Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olduğu panele götürüldü.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı  “Yeni Nesil, Yeni Anayasa” konulu panele habersiz götürülen öğrenciler, toplantının içeriğini öğrenince salonu terk etmişler ve okullarında İzmir Marşı’nı söylemişlerdi.

Nereye götürüldükleri söylenmeyen 12. sınıftaki 120 dolayındaki Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden bazıları Odatv‘ye konuştu.

İşte öğrencilerin anlatımıyla o gün yaşananlar;

“Aceleyle bizi yürüyerek konferans salonuna götürdüler”

“Okul müdürünün talimatıyla saat 11’e doğru derslerimizden çıkarılıp okul bahçesinde toplandık. Bize söylenen bir konferansa gideceğimizdi. Söylenene göre Milli Eğitim’den yazı gelmiş, apar topar son dakikada ve otobüs bile tutamamışlar. Bu yüzden bizi yürüyerek CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ne götüreceklerini söylediler. Üniversiteye doğru yürümeye başladık. Okul müdürü ve bir öğretmenimizin eşliğinde. 10 dakika kadar sonra yolu yarıladık”.

“Seminerin içeriğini orada öğrendik”

“Arkadaşlar arasında yeni anayasayla alakalı bir seminer olduğu yayılmaya başladı. Binaya girdik üstümüz arandı. Erkekler ve kızlar farklı merdivenlerden içeri girdi ve salonda ayrı ayrı oturtuldu. Orada öğrendik Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olduğu seminere götürüldüğümüzü. Tepki gösterdik salondan çıktık. Kampüs bahçesinde İzmir Marşı’nı söylemeye başladık. Hemen susturdular. Güvenlik de bazı kişilerle tartıştı. Biz çıkarken salonda görevlilerden bazıları lütfen oturun vs. dediler.”

“İzmir marşı söylemek okula siyaset sokmaktır”

“Öğretmenimiz eşliğinde okula döndük. Okula girerken İzmir Marşı’nı söyledik. İki ders sonra öğle arasına çıkarken hep bir ağızdan yeniden İzmir Marşı’nı söyledik. Okul Müdürü tepki gösterdi. İzmir Marşı söylemenin okula siyaset sokmak anlamına geldiğini söyledi. Yasal işlem başlatmakla tehdit etti. Atatürk ilke ve inkilaplarına uygun şekilde davranmaya devam edeceğiz”