07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İzmir’de İZBAN Gerilimi Büyüyor
İzmir’de İZBAN Gerilimi Büyüyor

İzmir’de İZBAN Gerilimi Büyüyor

Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünkü İZBAN gerginliğinin ardından ilk kez Konak Meydanı’nda İzmir’in kurtuluşunun 95. yıl dönümü kutlama etkinliklerinde bir araya geldi.. Tören alanında karşı karşıya gelen iki grup karşılıklı olarak İzmir Marşı ve Recep Tayyip Erdoğan sloganları atınca ortam gerildi. Araya Milletvekilleri ve polis girdi.

İzmir’de İZBAN Gerilimi Büyüyor

Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünkü törende yaşanan gerginliğin ardından ilk kez Konak Meydanı’nda İzmir’in kurtuluşunun 95. yıl dönümü kutlama etkinliklerinde bir araya geldi. Tören alanındaki iki kalabalık grubun arasında polis güvenlik önlemi aldı. Bir taraf “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diğer taraf “Recep Tayyip Erdoğan” diye slogan atmaya başlayınca çıkan gerginlik, polisin ve araya giren milletvekillerinin çabalarıyla sona erdi.

Hürriyet gazetesinden Banu Şen’in haberine göre, 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş törenleri İzmir Valiliği önünde tarihi binaya bayrak çekiş ve atlı süvari birliklerinin gösterisiyle başladı. Bir grup “Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratı yaptı ve tekbir getirdi, bir diğer grup ise “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ve “Türkiye laiktir laik kalacak” diye slogan attı.

Araya CHP’li vekiller ve çevik kuvvet girdi

Gerginliğin artması üzerine iki grubun arasına çevik kuvvet girdi ve CHP’li milletvekilleri Mustafa Balbay ile Musa Çam’ın telkinleriyle ikinci grup dağıldı. Bu gruptan bayrak taşıyan yaşlı bir kadın meydanda kaldı ve sadece “İzmir” diye slogan attı. Dün Selçuk’ta Başbakan Yıldırım’ın programını kürsüde konuşma yaptığı sırada protestolar sonrası terk eden Aziz Kocaoğlu da alana geldi. Kocaoğlu alana girdikten sonra protokolde yerini alırken Başbakan Yıldırım ile el sıkıştılar.

Törenin ardından Başbakan Yıldırım, Buca Seyhan İZBAN İnkılap İstasyonu’nda Buca Gençlik Merkezi’nin açılışı ile Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının temel atma törenlerine katılmak üzere alandan ayrıldı.