07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hani Yalandı!
Hani Yalandı!

Hani Yalandı!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık açıkladı: 15 Temmuz şehit yakınlarına tanınan askerlik muhafiyeti, zorunlu askerlik yapanlar dışında terör şehitlerini kapsamıyor.

AKP’nin 15 Temmuz şehitlerinin çocukları ve kardeşleri için getirdiği askerlikten muafiyet, terör örgütleri için canını feda eden şehitlerin ailelerinde büyük üzüntü yarattı. CHP yapılan ayrımcılığı sert eleştirmiş hatta partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz şehitlerinin kardeş ve çocukları arzu ederlerse askerlik yapmayacak. Ama PKK’ya karşı mücadele eden şehitlerin çocukları ve kardeşleri askerlik yapacak. Bu düzenlemeyi getirenler haindir. Şehitler arasında ayrımcılık yapandan ülkeye hayır gelmez” demişti.

Kılıçdaroğlu’nu yalancılıkla suçlamışlardı

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine AKP’den “Yalancı” suçlaması yapıldı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Ben hukukçuyum. Kılıçdaroğlu ya yalancı ya da cahildir. Şehitler arasında ayrım yapan bir yaklaşım akla ziyan yaklaşımdır” demişti.

AKP’li Bakan, Kılıçdaroğlu’nun “şehitler arası ayrımcılık iddiasını doğruladı

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, bu tartışmaların ardından ayrımcılığın ortadan kaldırılması için Kılıçdaroğlu ve CHP’li tüm vekillerin imzasının bulunduğu bir kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise konuyu TBMM’ye taşıdı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan Işık verdiği yanıtta, Askerlik Kanunu’nun 10’uncu maddesiyle şehit yakınlarına tanınan askerlik muafiyetinin, mecburi askerlik hizmetini yerine getirirken şehit olanların yakınlarıyla sınırlı olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklaması şöyle;

“Uygulanan muafiyet halen mecburi askerlik hizmetiyle sınırlı olduğundan şehit veya malul olan muvazzaf, sözleşmeli personel (subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş) devlet memurları, işçiler, geçici köy korucularının çocukları ve kardeşlerini kapsamamaktadır”