27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Fethullah Gülen İlk Kez Gül ve Davutoğlu’nun İsmini Verdi
Fethullah Gülen İlk Kez Gül ve Davutoğlu’nun İsmini Verdi

Fethullah Gülen İlk Kez Gül ve Davutoğlu’nun İsmini Verdi

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü yaklaşırken Alman radyo kanalı NPR’den Robert Siegel’e konuşan Fethullah Gülen, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ismini kendisini ziyaret edenler arasında ilk kez telaffuz etti. Abdullah Gül sosyal medya hesabından Gülen’in bu iddiasına yanıt verdi:  Kesinlikle bir görüşmem olmamıştır

Fethullah Gülen İlk Kez Gül ve Davutoğlu’nun İsmini Verdi

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü yaklaşırken Alman radyo kanalı NPR’den Robert Siegel’e açıklamarda bulunan Fethullah Gülen, “Binlerce insan burayı ziyaret etmek için geldi. Ziyaret edenler arasında 50 milletvekili yanı sıra Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu bulunuyordu” dedi. Gülen bu cümlesinin ardından ise “Bu nedenle, birçok insan beni tanıyor olabilir, ancak ben onları tanımıyorum” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan beni bitirise herkesin çözülebileceğini düşünüyor. Ancak…”

Gülen, “Erdoğan beni bitirebilirse hareketteki herkesin çözülebileceğini düşünüyor ama bu hareket Tanrı’ya bağlı bir sevgi ve özveri hareketidir. Bizden sonra da insanlar harika işlerini yapmaya devam edecektir” diye konuştu.

“Türkiye’de milyonlarca destekçim bulunuyor”

Röportajda, Türkiye’de milyonlarca destekçisi olduğunu söyleyen Gülen, darbenin sorumluluğunu ise 15 Temmuz 2016’dan bu yana olduğu gibi, reddetti.

“Beni umutlandıran şeyler var”

Türkiye’nin geleceğiyle ilgili ‘umutsuz’ olduğunu söyleyen Gülen, buna karşın ‘kendisini umutlandıran şeylerin’ de olduğunu vurguladı.

“ABD uygun görürse Türkiye’ye giderim”

İngiliz haber ajansı Reuters’la da özel söyleşi yapan Gülen, Kanada’ya taşınma iddiası ve Türkiye’ye olası iadesi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Söylentiler hiçbir şekilde doğru değil. Eğer ABD beni iade etmeyi uygun görürse Türkiye’ye giderim.”

Ancak Gülen, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin iadesine izin vermeyeceğini umduğunu da söyledi. İstifa eden Eski Ulusal Güvenlik Fanışmanı Michael Flynn’le ilgili gelişmelere değinen Gülen, Flynn’in ABD yönetiminden atılmasının kendisine yardımcı olmuş olabileceğini savundu.

 

Abdullah Gül Gülen’in iddiasını yalanladı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fethullah Gülen’le görüştüğü yönündeki iddiaları yalanladı.  Fethullah Gülen’e yanıt 11. Cumhurbaşkanlığı ofisi resmi Twitter hesabından geldi. Açıklamada, “11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün bugün bir medya organında hakkında çıkan asılsız haberler ile ilgili açıklamalarıdır. Düşünce, din ve siyaset anlayışım açısından hayatımın hiçbir döneminde yakınlık duymadığım bu örgüt lideri ile; Başbakanlığım, Dışişleri Bakanlığım ve Cumhurbaşkanlığı görevlerim süresinde kesinlikle bir görüşmem olmamıştır” denildi.