07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Evetçi” Partiden AKP Analizi
“Evetçi” Partiden AKP Analizi

“Evetçi” Partiden AKP Analizi

Hizbullah’a yakın “Evetçi” Hür Dava Partisi’nden (HÜDA-PAR), Kerkük’te Bölgesi’nde yapılması planlanan referandumuna destek geldi. HÜDA-PAR genel başkanı, AKP’nin de milliyetçi oylar tepki gösterdiğini, 16 Nisan’dan sonra susacağını söyledi.

Barzani’nin Rûdaw kanalına konuşan Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen ve 16 Nisan referandumunda ‘Evet’ oyu kullanacaklarını açıklayan Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR)’ın Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde (IKBY) yapılacak referandum sonucu ne olursa olsun destek verdiklerini belirtti.

“Erdoğan ve Yıldırım milliyetçi oylar için tepki gösteriyor”

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’nın milliyetçi oyları almak için onlar gibi konuştuğunu söyleyen Turgut, “Tahminimce referanduma kadar sürer bu, referandumdan sonra biter. Sarfedilen sözler kardeşlik, birlik ve beraberliğe zarar veriyor” diye konuştu. Vedat Turgut, “Emperyal güçlerin Ortadoğu’daki ülkelerin arasını bozmaya çalıştığını” söyledi.

“Kerkük Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Irak’ın meselesidir”

Kerkük meselesiyle ilgili ise Turgut, “Kerkük meselesi ayrıdır, Türkiye’deki referandum meselesi ayrıdır. Kerkük meselesi de Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Irak’ın meselesidir. Irak merkezi hükümeti Kerkük’ten Kürdistan bayrağını nasıl kabul ediyorsa, Türkiye de sesini etmemelidir” ifadelerini kullandı.

“Sınırındaki PYD’ye sesini çıkarmıyorsun, Kerkük’teki Kürdistan bayrağına kızıyorsun”

Turgut, Türkiye’nin Kerkük’le ilgili tavrını, “Birçok kişi Türkiye’ye, ‘Sınırında terörist olarak gördüğün PYD’nin bayrağı dalgalanıyor, sesini çıkarmıyorsun ama Kürdistan bayrağı Kerkük İl Meclisi’nin aldığı kararla dalgalanıyor buna itiraz ediyorsun’ diye soruyor. Bu çelişkidir” sözleriyle eleştirdi.