27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Ensar’a Dokunan Susturuluyor
Ensar’a Dokunan Susturuluyor

Ensar’a Dokunan Susturuluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis oturumunda FETÖ yurdunun Ensar Vakfı’na devredilmesine tepki gösteren CHP’lilerin mikrofonu kapatıldı. AKP’liler Ensar’a kalkan oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) dün gerçekleşen meclis oturumunda, Bahçelievler’deki Safiye Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nun, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında el konulduktan sonra, 25 yıllığına, Ensar Vakfı’na devredilmesi, tartışmalara neden oldu.

CHP’li üyenin mikrofonu kapatıldı

Kararı eleştiren CHP’li Meclis üyesi Seyitali Aydoğmuş’un konuşması sırasında mikrofonu kapatıldı. AKP’li meclis üyeleri Ensar Vakfı’na koruma kalkanı oldu.

Bahçelievler Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Seyitali Aydoğmuş dün İBB Meclisi’nde gündem dışı söz alarak, Karaman’daki öğrenci yurdunda yaşanan cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı’na devredilen yurtla ilgili konuşmaya başladı.

İşte CHP’li meclis üyesi Seyitali Aydoğmuş’un sansürlenen o konuşması,

“Yarın, bu kenti peşkeş çektiğiniz aşağıda sayacağım vakıf ve cemaatlere verdiğiniz yerlerden doğru aldatılırsanız size kimse inanmaz. Onun için yüce meclisten istediğimiz bu kadim toprakların bir daha aldatılmaya tahammülü yok. Yol yakınken diyemiyorum ama nerden dönerseniz kâr..Ensar Vakfı ‘sabıkalıdır. Şimdi sabıkalarını size sayacağım”

Aydoğmuş’un bu sözleri üzerine mikrofonu kapatıldı. CHP’li Meclis üyeleri sıralara vurarak, mikrofonun kapatılmasına tepki verdi. Meclis başkanı Ahmet Selamet oturuma 10 dakika ara verdi. Aranın ardından CHP Grubu meclis oturumuna dönmedi. Grup Başkanı Ahmet Selamet konuşmanın ‘üslup’tan dolayı kesildiğini söyledi.

“Üslup çok ağırdı.Onun için kapattık”

AKP’li Meclis üyesi Faruk Aydın açıklama yaptı:

“Üslup çok ağırdı. Ensar Vakfı’yla ilgili elinde sabıka kaydı mı var? Ensar Vakfı kamu yararı için çalışan bir vakıf. Milletvekillerinin, bakanların yetiştiği bir vakıf, milletimize hizmet eden bir vakıf. Söylenen sözleri kabul etmiyorum. Bunları şahıs olarak değil, Ensar Vakfı’nın şube başkanı olarak söylüyorum. Sözlerini kendisine iade ediyorum.”

İşte CHP’li meclis Üyesi Aydoğmuş’un sansürlenen o konuşmasının geri kalan kısmı;

“Rize’de cinsel istismardan İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nuri Gezmiş Şube Başkanı’na 24 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Çorum Ensar Vakfı Şube Başkanı Din Bilgisi Öğretmeni Zekai İşler 14 yaşındaki E.Y. ile 13 yaşındaki E.G’ye cinsel tacizden 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yargıtay 11 Ekim 2016’da kararı onadı. Karaman’da Muharrem Büyüktürk 45 çocuğa cinsel tacizden 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Manisa Ensar Vakfı yaz okulunda cinsel istismar ortaya çıktı. Batman şubesinde cinsel istismar yaşandı.”