07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Doping ve Silah
Doping ve Silah

Doping ve Silah

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar doping nedeniyle ceza alan eski sporcular tarafından federasyon binası basılarak silahla tehdit edildi.

Eski atletlerden H.P VE A.K adlı sporcuların Türkiye Antidoping Ajansı’nın (TADA) yapmış olduğu kontrollerde dopingli çıktıkları tespit edildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine bağlı (TMOK), Anti-Doping Ajansı TADA Türkiye Atletizm federasyonuna sporcuların dopingli olduklarına gerekçesiyle bir yazı gönderdi. Atletizm federasyonu sporculara ceza vermemesi üzerine TADA konuyu Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Tahkim Kuruluna gönderdi. Tahkim Kurulu bahsi geçen isimlere 4 yıl ceza verdi.

Federasyon binasına silahlı baskın

Bu gelişme üzerine 20 Aralık 2016 tarihinde ceza alan H.P VE A.K adlı eski sporcuların federasyon binasını basarak, başkanı silahla tehdit ettiler. Federasyon başkanını ve diğer iki ismi tehdit eden 2 sporcu, Çintimar’a, “Senin yüzünden hayatımız bitti. Ya bize 500 bin TL vereceksin ya da çocuklarının okullarına kadar her şeyi biliyoruz” dedi. Konu Spor Bakanlığı’na aktarıldı. Federasyon Başkanı Fatih Çintimar olayı savcılığa taşıdı.