07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AP Başkanından Türkiye Değerlendirmesi
AP Başkanından Türkiye Değerlendirmesi

AP Başkanından Türkiye Değerlendirmesi

İtalya Devlet Televizyonu’nda (Rai) yayımlanan bir programa katılan Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmeleri ve Ankara’nın Avrupa ülkeleriyle yaşadığı referandum gerilimini değerlendirdi.

“Bir gazetecinin sırf yazdıkları beğenilmiyor diye tutuklanması bizim için akıl alır gibi değil”

Türkiye’nin Avrupa’nın en önemli muhataplarından biri olması gerektiğini belirten Tajani, “Ancak son yıllarda tam tersi bir yola girmiş gibi görünüyor. Özellikle de bizim için temel önemde olan, insan hakları ve basın özgürlüğü gibi değerler konusunda yaptığı seçimler açısından… Bir gazetecinin sırf yazdıkları beğenilmiyor diye tutuklanması bizim için akıl alır gibi değil” dedi. Tajani, sunuculardan birinin araya girerek “Üstelik tek bir gazeteci de değil, çok sayıdalar” demesi üzerine de “Ben de geçmişte gazetecilik yapıyordum, ben de hapse girebilirdim” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın referandum sonrası makul çizgiye dönmesini umuyorum”

Tajani, Türkiye’yle bazı Avrupa ülkeleri arasındaki gerilime de değinerek “Bu yüksek tonlar, ülke içinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteklerine desteği güçlendirmek için kullanılıyor. Referandum bitince Türkiye’nin yeniden makul bir çizgiye dönmesini ve Avrupa’yla yapıcı ilişkilere sahip olmasını umuyorum” diye konuştu. Tajani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda’ya ilişkin suçlamaları konusunda ise “Nazizm yüzünden büyük yaralar almış bir ülkeye Nazi suçlaması yapmak kabul edilemez” ifadelerini kullandı