07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Albatros’u Satan Her Şeyi Satar
Albatros’u Satan Her Şeyi Satar

Albatros’u Satan Her Şeyi Satar

Büyükçekmece sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için direndiği Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük arazi 11 Nisan’da yapılan ihale ile satıldı. Arazi için belirlenen bedel 160 milyon 30 bin lira. İhaleyi, aralarında Demir İnşaat’ın da olduğu ortak girişim grubu kazandı.

Demir İnşaat, Büyükçekmece’de Albatros Parkı olarak bilinen arazinin arkasına Suudi Arabistan, Katar ve Yemenli (SQY Investment Group) ortaklarıyla birlikte rezidans ve turizm projesi yapacak.

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer Albatros Parkı’nın satışını “Albatros satıldı, çünkü Araplar rezidans istiyor” başlığı ile köşesine taşıdı. Yalçın Bayer’in yazısı şöyle;

“Büyükçekmece sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için direndiği Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük arazi satıldı.

TOKİ’nin 7 taksitli satışları gibi yapılan ihale kimlere karşı mesaj içeriyor?CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat tüm konuşmalarında “Kamu arazileri peşkeş çekilemez” diyordu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu “Ellerinden gelse mezarlık alanlarını da satacaklar” demişti. CHP’li Eski Genel Sekreter Gürsel Tekin “İstanbul’un rant haritasını çıkarıp Kadir Topbaş’a göndermişti. Acaba aynı haritayı partisinin belediye başkanı Hasan Akgün’e de gönderecek mi? Bölge milletvekilleri eylemler yaptı, Dr. Ali Şeker “Albatros halkındır” dedi. Hasan Akgün’den tüm eleştirilere cevap geldi; “Satarım, sattım, oldu”.

ANAP kökenli olan Hasan Akgün kendini parti aidiyeti içinde görmeyebilir, peki Büyükçekmece’de yerel politika yapan CHP’liler nasıl bu yetkiyi verdi?
AKP meclis üyeleri satışa ‘ret’ oyu kullandı.

Albastros’u korumak AKP’li meclis üyelerine kaldı!

İhaleyi kazanan firmalardan biri olan Demir İnşaat tanıdık bir marka… Öyle ki Demir İnşaat, Büyükçekmece basketbol takımının sponsoru; şirketin sahibi Hamit Demir de kulübün onursal başkanı. Takımın başkanı kim? Belediye başkanı Hasan Akgün. Ne güzel, Hasan Akgün’e sponsor Hasan Akgün’ün açtığı ihalede ihaleyi alan firmalardan biri olması, bu kadar tesadüf de biraz fazla değil mi? İkisi de kulübün başkanı; biri onursal diğeri şimdiki başkanı. Satışta bir sponsorluk var mı? Soru işareti… Sabah gazetesinde yayınlanan röportajda Demir İnşaat’ın sahibi ne diyor? “Referandum öncesi yabancının Türkiye iştahı arttı. Suudi, Katar ve Yemenli bir fonla ortaklık kuran Demir İnşaat, 2 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvadı.”

Oh ne güzel! İlk işleri Albatros.

Genel merkezden, il başkanlığından bağır dur… Kamu arazileri satılamaz diye…

Satılır… Satıldı… Oldu!

“AKP Gibi Davranamayız”

Albatros’un ranta açılmasına CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker karşı çıkmıştı. Ali Şeker, Belediye Başkanı Hasan Akgün ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamadıkları için üzgün olduklarını söyledi. Otel yapılacak Halkın piknik yeri olarak kullandığı alanın çok güzel bir mesire yeri olduğunu hatırlatan Ali Şeker, Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün otel ve sosyal tesisler yapılacak alanın belediyenin tapulu mülkü olduğu gerekçesiyle kararında direndiğini anlatmış ve şunları söylemişti;  “Orası koruluk diye adlandırılan bir ağaçlık alan. Belediyenin tapulu arazisi. Ancak bu vatandaşın şahsi malı değil ki. Neticede kamu malı. Sayın Başkanın kişisel mülkü de değil. Yapılaşmanın doğru olmadığını konuştuk. Ancak dinletemedik. Belediye Başkanı halkın istediğini dikkate almadı maalesef. CHP’nin çevreye duyarlı politikasını yerel yöneticiler dikkate almalı. Israrımızdan sonuç alamadık. Bir yandan Bahçeşehir’deki gölet yağması ve yapılaşmasına haklı olarak karşı çıkacaksınız, diğer yandan Albatros’ta yapılaşmaya göz yumacaksınız. Bu olmaz. AKP’den bizi ayıran bu olmalı. AKP gibi davranamayız. Tutarılı ve dürüst olmak gerekiyor.”