07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP’nin Seçim Oyunları Başladı
AKP’nin Seçim Oyunları Başladı

AKP’nin Seçim Oyunları Başladı

Referanduma kısa süre kala AKP’nin seçim oyunları da başladı. Batman’da HDP‘nin adeta tulum çıkardığı 12 mahallede bulunan 38 bin 540 seçmenin oy kullanacağı okullar son dakikada değiştirildi.

Dihaber’in haberine göre, referanduma sayılı günler kala Batman’ın merkez Belde, Cudi, Gültepe, Pazaryeri, GAP, Petrol, Raman, Tılmerç, Seyitler, Petrolkent, Huzur ve 19 Mayıs mahallelerindeki 15 okulda bulunan sandıklar, hiçbir gerekçe gösterilmeden başka okullardaki sandıklarla birleştirildi.

“Muhtarlara bildirdik, size söylemek zorunda değiliz”

Bu mahallelerde HDP yüzde 80’i aşan oranda oy alıyordu. Birleştirme kararı alan İl Seçim Kurulu, partilere değil muhtarlara tebligat gönderdi. Bunun üzerine konu hakkında bilgi almak için Seçim Kurulu Müdürü ile görüşmeye giden HDP’li yöneticilere, müdürün “Biz kararı muhtarlara bildirmişiz, size bildirmek zorunda değiliz. Gidin ne yapıyorsanız yapın?” dediği öğrenildi.

HDP’nin topladığı verilere göre taşınan 103 sandıkta 38 bin 540 seçmen oy kullanacak. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, yapılan birleştirme işleminin sadece mahalle muhtarlarına bildirildiğini vurgulayarak “Bize, yöneticilerimize ve seçmenlerimize herhangi bir tebliğ yapılmadı. Bu alınan karar hukuka ve yönetmeliğe aykırıdır” dedi.

“Amaç; seçmenin sandığa gitmesini önlemek”

Aslan, sandıkların birleştirildiği mahallelerde partilerinin yoğun oy aldığına dikkat çekerek, şunları aktardı: “Karar hukuka aykırıdır. Burada amaçlanan seçime son gün kala seçmenin sandığa gitmesini önlemek ve kafasını karıştırmaktır. Sandıkların birleştirilmesi kararında muhtarlara tebliğ edilen adresler yine taşınan okullardır. Bu karardan seçmenin hiçbir haberi yok. HDP olarak bize de tebliğ edilmedi. Parti yöneticilerimiz resmi başvuruda bulundukları halde karar kendilerine tebliğ edilmedi. Parti yetkililerimiz kendileri gidip taşınan okullarla ilgili mahallelerin muhtarlarıyla görüşerek taşınan yerleri öğrendi.”

HDP, karara karşı İl Seçim Kurulu’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.