07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ABD ile Yüksek Gerilim
ABD ile Yüksek Gerilim

ABD ile Yüksek Gerilim

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından  yapılan bir paylaşım tartışmalara neden oldu. Büyükelçik, 19 Temmuz 1980’de suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Türkiye’nin eski başbakanlarından Nihat Erim’in fotoğrafını #TürkAmerikanDostluğu etiketini kullanarak paylaşması dikkat çekti. Nihat Erim, Türkiye’nin tek suikaste uğrayarak öldürülen başbakanıydı.

untitled-1

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından 1971-1972 yıllarında Türkiye Başbakanlığı görevinde bulunan ve Türkiye’nin suikasta uğrayarak öldürülen tek başbakanı olan Erim’in, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’la yaptığı görüşmeden bir kare paylaştı.  Büyükelçiliğin #Throwback Thursday (#tbt) ve #TürkAmerikanDostluğu etiketlerini kullanması ilgi çeken bir başka detaydı.. Çok sayıda Twitter kullanıcısı ise, ABD’nin, bu tweetle Türkiye’ye açık bir şekilde mesaj vermeye çalıştığını savundu. 19 Temmuz 1980 tarihinde gerçekleştirilen Nihat Erim Suikasti, 12 Eylül 1980 darbesine giden süreçte önemli dönemeçlerden biri olarak kabul ediliyor. Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı, her perşembe dünya genelinde eski fotoğrafları paylaşırken kullanılan #tbt (Throwback Thursday) etiketiyle çeşitli paylaşımlarda bulunuyor.

“O zaman zevzeklik yapmış”

ABD’nin paylaşımını gazetecilerin hatırlatması üzerine Başbakan Yıldırım, “Nereden aklına gelmiş giderayak? Sormak lazım kendisine. Ben de bir alaka kuramadım” dedi. Yıldırım’ın “Hangi mesajı verdiğini..” demesine üzerine ise gazeteciler “Altında bir mesaj yok efendim” yanıtını verince Başbakan Yıldırım “O zaman zevzeklik yapmış” diye konuştu.

ABD’den Türk medyasına uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerikan karşıtı haberlerin “ABD vatandaşlarının hayatlarını tehlikeye atabileceğine” dikkat çekerek, “Bu durmalı” dedi.
Kirby, sabahın ilk saatlerinde Twitter’dan yaptığı açıklamada önce Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarını kınayarak, Türkiye’nin “NATO üyeliğine” vurgu yaptı. Ardından da, Türk medyasında artan Amerikan karşıtı haberlere değindi.

“Vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atabilir”

“Türkiye’de meydana gelen, aralarında yılbaşında İstanbul’da, bugün de İzmir’de gerçekleşenin de bulunduğu terörist saldırıları güçlü şekilde kınıyoruz. Terörizme karşı NATO’daki müttefikimiz Türkiye ile birlikte mücadele ediyoruz. Türk medyasında ABD hakkındaki yangına körükle giden ve temelsiz suçlamalar rencide edici ve vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atabilir. Bunlar durmalı…”