07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 24 Saatte İncirlik Çarkı
24 Saatte İncirlik Çarkı

24 Saatte İncirlik Çarkı

Fırat Kalkanı operasyonuna ABD’nin yeterli destek vermediğini ileri süren AKP hükümeti İncirlik üssünün varlığını sorguılamaya başladı. Son 24 saat içinde peş peşe açıklamalar yapıldı ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD’ye gidince ” İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemimizde yok” dedi.

Ne Dediler? 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: (İncirlik’i kapatma hakkı) Bu hak her zaman bizim elimizde var. Ama dediğim gibi önce şartlar değerlendirilir. Egemenlik hakları çerçevesinde tasarruf hakkı bizdedir. ”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: Siz bu noktada hem DEAŞ (IŞİD) ile mücadele ettiğinizi ifade ediyorsunuz hem de istenen, arzu edilen desteği vermiyorsunuz. Bu da kamuoyunda sizin DEAŞ (IŞİD) ile mücadelede samimiyetinizin sorgulanmasına sebep oluyor. Bu, tabii ki Türkiye içerisinde İncirlik’in de sorgulanmasına sebep oluyor.

ABD’ye gitmeden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: El Bab’da havadan desteği göremedik. Halkımız da o zaman diyor ki bunları İncirlik’te niye tutuyorsunuz. Sadece ABD değil diğer ülkelerin uçaklarına da izin verdik ki DEAŞ’a (IŞİD)karşı birlikte mücadele edebilelim. Bizim için en hassas olan operasyonda, DEAŞ’a (IŞİD) karşı operasyonda hava desteği vermeyeceksen o zaman ne işe yarayacaksın

ABD’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DEAŞ (IŞİD)için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok.