07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Zafer Tamam, Hani Vasiyeti?

Zafer Tamam, Hani Vasiyeti?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları iptal edilirken AKP’lilerin Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü etkinliklerinin görkemli bir biçimde kutlaması tartışma konusu olmuştu. Ancak AKP’liler Kut’ül Amare Zaferi’nin komutanı Halil Paşa’nın vasiyetini hala yerine getirmediler. Halil Paşa’nın vasiyetinde , mezarına rakı dökülmesini istediği ortaya çıktı.

Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. Yılı için düzenlenen törene katılan Tayyip Erdoğan, “Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki zaferleriyle ve yenilgileriyle son 200 yılımızı, hatta son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyete atlıyorsa biliniz ki o kişi milletimizin de devletimizin de hasmıdır” demişti.

Halil Paşa’nın vasiyeti: Mezarıma rakı dökün 

2014 yılında, Habertürk’te Murat Bardakçı’nın sunduğu “Tarihin Arka Odası” programda konuşan Dr. Necdet Özgelen, Kut’ül Amare komutanı Halil Paşa’nın mezarına rakı dökülmesini vasiyet ettiğini açıklamıştı.

Sondayla rakı içiyordu

Halil Paşa’ya, “Paşa Babam” diye hitap eden ve 1944 “Türkçülük” davasında Nihal Atsız ile birlikte tutuklanan isimlerden biri olan Necdet Özgelen, gırtlak kanseri olan Halil Paşa’nın midesine inen bir hortumla rakı içmeye devam ettiğini de aktarmıştı.

İşte Özgelen’in 2 yıl önceki o açıklaması:

“Vasiyetini yerine getiremedik”

-Halil Paşa gırtlak kanseri olmuştu. Paşa babam burnundan geçirilen bir sondayla ancak sulu gıdalar alabiliyordu. Paşa babam sondayla rakı içiyordu. Bana daima vasiyet ederdi. ‘evladım ölürsem, benim mezarıma ziyarete gelirsen, başucuma bir şişe rakı dök… Kayınbirader ile gittik, mezarı da bulduk, ama rakıyı dökemedik. Nasıl dökerdiniz, mezarlık ve rakı nasıl bir arada olabilir?

İşte o anlar;