07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » YSK’da İdari, Cumhurbaşkanlığında Ticari

YSK’da İdari, Cumhurbaşkanlığında Ticari

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP’nin talebi üzerine Tayyip Erdoğan’ın ‘diploması’nının görüntülerini paylaştı. Ancak bu sefer de YSK’nın paylaştığı diplomadaki fakülte ismiyle Cumhurbaşkanlığı’nın sitesinde yer alan Erdoğan’ın özgeçmişindeki fakülte isimlerinin birbirini tutmadığı ortaya çıktı. Tartışma daha da alevlendi.

YSK, HDP’nin talebini değerlendirerek Tayyip Erdoğan’ın ‘diplomasının’ görüntüsünü paylaştı.

YSK’daki diplomadaki isim ile Cumhurbaşkanlığı’ndaki isim farklı

YSK’nin paylaştığı diplomada Erdoğan’ın okuduğu üniversitenin adı “Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” olarak belirtiliyor.  Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde ise Erdoğan’ın özgeçmişinin yazıldığı bölümde üniversite isimlerinin aynı olmaması dikkat çekti.

diploma1

YSK’daki diplomada İdari, Cumhurbaşkanlığında Ticari

Cumhurbaşkanlığı.gov.tr’de Erdoğan’ın biyografisinin bulunduğu bölümde eğitim bilgileri “Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu” şeklinde yer alıyor. YSK ve Cumhurbaşkanlığı sitesinde bulunan bilgilerin çelişiyor olması Erdoğan’ın diploma tartışmalarına bir yenisini ekledi.

73

HDP: Hukuki başvurularımız devam edecek

HDP, YSK’nin Erdoğan’ın diploması olarak belirttiği belgeyi Twitter hesabından paylaşarak, “Diplomanın gerçek olup olmadığına ilişkin hukuki başvurularımız devam edecek” yazdı.

Screenshot_15-(1)

Yüksek Seçim Kurulu, eski hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının incelenmesi için yaptığı başvuruyu ise reddetmişti.