07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Balta Nerede? Suya Düştü…Su Nerede? İnek İçti…
Balta Nerede? Suya Düştü…Su Nerede? İnek İçti…

Balta Nerede? Suya Düştü…Su Nerede? İnek İçti…

Tayyip Erdoğan’ın sahte olduğu iddiasıyla kamuoyunda tartışılan üniversite diplomasına ilişkin Marmara Üniversitesi arşivine getirilen erişim yasağı kararı da adliyede yok oldu. 

Tayyip Erdoğan’ın sahte olduğu iddiasıyla kamuoyunda tartışılan ve Marmara Üniversitesi’nin açıklamasıyla daha da alevlenen üniversite diplomasıyla ilgili adliye ayağında da ilginç bir gelişme yaşandı.

Diploma İçin üniversitenin arşivine erişim yasağı kararı kayıp

En son Marmara Üniversitesi’nin diploma arşivinin, Erdoğan’ın seçildiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime engellendiği ortaya çıkmıştı. Papakçı Avukatlık Bürosu da Avukatlık Yasası’na dayanarak söz konusu kararı incelemek için yargıya başvurdu. Ancak avukatlara “dosyanın kayıtlarda bulunamadığı” yanıtı verildi.

Bu yanıt üzerine 2 Haziran 2016 tarihli dilekçeyle “dosyanın akıbetinin araştırılması” talep edildi. Avukat Dr. Acun Papakçı, tabloyu, “Bize verilen yanıtlar gösteriyor ki büyük bir ihtimalle bu dosya ortadan kaybedildi” sözleriyle değerlendirdi.

 

 

Arşive erişim yasağı kararının karşılığında trafik cezasının iptali kararı var

Turan, önce kararı veren 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Kalem görevlileri 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin dosyalarının 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne devredildiği bilgisini verdi. Turan’ın UYAP’tan yaptığı kontrolde “ilgili değişik iş no ile kayıtlı dosya trafik cezası iptaline” ilişkin çıktı.