07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » PYD Cenevre’ye Davet Edildi
PYD Cenevre’ye Davet Edildi

PYD Cenevre’ye Davet Edildi

Türkiye’nin şiddetle karşı çıkmasına rağmen PYD eş Başkanı Salih Müslim Cenevre’deki Suriye Barış Görüşmelerine davet edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “PYD Suriye barış görüşmelerine katılamaz” açıklamasına karşın, BM Suriye Özel Temsilcisi’nin yetkilendirdiği bir görevli, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i Cenevre görüşmesine davet etti.

PYD Rusya istiyor Türkiye Engellemeye çalışıyor demişti

Sputnik’in haberine göre , Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın yetkilendirdiği bir görevli ile Salih Müslim, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Sözcü, yapılan görüşmede Salih Müslim’e daveti iletti.

Türkiye PYD’nn katılmaması için girişimlerini sürdürüyor

PYD’nin davet edilmesi üzerine Ankara yönetiminin PYD’nin katılmaması yönündeki girişimlerinin arttığını, bu nedenle her an bir değişiklik yaşanabileceğini bildirdi. Bir kaynak, Türkiye’nin engelleme çabalarına karşılık PYD’nin de girişimlerde bulunduğunu aktardı.

Barış görüşmelerine kimler katılacak?

PYD lideri Salih Müslim’in yanı sıra, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Üyesi Fuad Eliko, Hekim Beştar, Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanları Heysem Menna ile İlham Ehmed de Cenevre görüşmelerine katılmak üzere davet edildi.

Davutoğlu, “PYD barış görüşmelerine katılamaz, çünkü Esad rejiminin suç ortağı” demişti.

İsviçre’nin Davos kentinde, Dünya Ekonomik Forumu’nda bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın da dâhil olduğu bazı çevrelerin, Suriye yönetimiyle barış görüşmelerine katılacak muhalefete YPG gibi örgütleri katarak süreci baltalamaya çalıştıklarını ileri sürmüştü. Davutoğlu, İngiliz medya kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı görüşmede ise “PYD barış görüşmelerine katılamaz, çünkü Esad rejiminin suç ortağı” demişti.

“Esad rejiminin ortağı” denilen PYD’nin Ei Başkanı Salim Müslim Ekim 2014’te Ankara’ya gelmişti.