07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Yakın Tarihi Bilmiyor”
“Yakın Tarihi Bilmiyor”

“Yakın Tarihi Bilmiyor”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya Federal Parlamentosu’nun  1915 olaylarına ilişkin “Bizim geçmişimizde insanları diri diri fırınlarda yakma yoktur” sözlerine Alevilerden tepki geldi. “Tarihe iyi bak” diyen Alevi örgütleri, Sivas’ta 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamını hatırlattı.

İşte Bozdağ’ın Almanya Federal Parlamentosu’nun Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesine ilişkin açıklaması;

“Geçmişimizde yüzümüzü kızartacak bir icraatımız yoktur”

“İstediğiniz kadar karar alın, Türkiye’yi bu tür sahte kararlarla, iftira niteliğindeki kararlarla sıkıştırma imkânınız yoktur. Bizim için bu kararın bir kıymeti harbiyesi yoktur, yok hükmündedir. Türkiye’nin ve Türk milletinin tarihinde, bizim mirasçısı olmakla iftihar ettiğimiz Türk devletlerinin tarihinde ve ecdadımızın geçmişinde yüzümüzü kızartacak, başımızı önümüze eğdirecek herhangi bir icraat yoktur.”

Alevi örgütleri Bozdağ’a tepki gösterdi; Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez Madımak, Maraş ve Çorum’u örnek gösterdi;

“Veli dede diri diri fırında yakılarak katledildi”

-1993 yılında Sivas’ta 33 can Madımak Oteli’nde diri diri yakıldı. Maraş’ta insanlar evleriyle birlikte yakıldılar. Çorum olaylarında Veli dede diri diri fırında yakılarak katledildi. Şu anda Doğu’da, Güneydoğu’da evler yakılıyor. Bütün bu olaylar Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olduğu ülkede yaşandı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan;

“Bekir Bozdağ yakın tarihi bilmiyor”

– Devlet Alevilerle, Kürtlerle, Ermenilerle yüzleşecek, daha sonra başkasına söz söyleme hakkına sahip olacak. Maraş, Çorum ve Sivas Madımak katliamını yapanları savunan avukatlar ya bakan ya milletvekili oldu. Bozdağ tarihimizde insan yakma, katliam yok derken yakın tarihi bilmiyor demektir.

“6-7 Eylül, Sivas, Çorum var”

Madımak katliamı mağdurlarının avukatı Şenal Saruhan;

-Hitler faşizminin insanları yakmış olduğu bir gerçektir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de 6-7 Eylül olayları var. Çorum, Maraş, Sivas var. Ne yazık ki bu topraklarda da yakma eylemi var. Talihsiz açıklamalar. Kendi katliamlarını unutan bir anlayışla başkalarını eleştirmeye de hakkımız olmaz.