07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Türkler Yolun Sonundan Endişeli”
“Türkler Yolun Sonundan Endişeli”

“Türkler Yolun Sonundan Endişeli”

 New York Times gazetesi, bombalamaların büyük şehirlerde olağan bir eyleme dönüştüğü, toplumun kutuplaştığı, Kürtler ile uzun süredir devam eden savaşın alevlendiği bir dönemde Türkiye toplumunun analizini yaptı. Türkiye’deki insanların umutsuz olduğunu belirten gazete, “Türkler ülkelerinin gittiği yol ve yolun sonunda ulaşacağı konumdan endişeli” yorumunu yaptı.

İşte o analizden ilgili bölümler;

“Erdoğan Atatürk’ün empoze ettiği seküler sistemi yıkmaya çalışıyor”

“En şiddetli değişim toplumda meydana geliyor” yorumunu yapan New York Times’a göre “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1920’lerde topluma empoze edilen seküler sistemi yıkma ve İslamcı azınlığı yeniden güçlendirme projesi, sistemin dağılmasından korkan birçok Türk’ü endişelendiriyor”.

“Atatürk’ün yerine geçmek istediğini bile düşünüyorsunuz”

Türkiye’deki en büyük değişimin toplum yapısında olduğunu söyleyen gazete, ülkenin bu değişikliği “bomba gibi bir” Cumhurbaşkanı’na borçlu olduğunu belirtti. “Sayın Erdoğan bir hikâye anlatıyor. Karizmayla konuşuyor ve Türkiye’nin şaşaalı Osmanlı tarihini anlatırken, seksen yıllık seküler geçmişini hiçe sayıyor. 2023 yılına kadar yapacaklarını tüfek gibi sayarken bazen Atatürk’ün yerine geçmek istediğini bile düşünüyorsunuz” dedi. Türkiye’deki insanların giderek daha da umutsuz hale geldiğini ifade eden New York Times, “Türkler ülkelerinin gittiği yol ve yolun sonunda ulaşacağı konumdan endişeli” yorumunu yaptı.