07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Türkiye’yle Anlaştığımız Doğru Değil”
“Türkiye’yle Anlaştığımız Doğru Değil”

“Türkiye’yle Anlaştığımız Doğru Değil”

Iraklı bir hükümet yetkilisi, dün Türkiye’ye gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın “Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı” açıklamasının doğru olmadığını söyledi. BBC’ye konuşan yetkili, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti.

Ashton Carter Cuma gün içinde, ‘Ankara ve Bağdat’ın, Türkiye’nin Musul operasyonunda yer almasıyla ilgili anlaştığını düşündüğünü’açıklamıştı.
Carter, söz konusu açıklamayı Türkiye ziyareti kapsamında Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden sonra yaptı.
Bu konuda Irak hükümetinin kesinlikle onayının gerektiğini belirten ABD Savunma Bakanı, Türkiye’nin Musul’daki olası rolünün ayrıntılarının belli olmadığını söyledi.

“Türkiye’den istediğimiz egemenliğimizi ihlal etmemesi ve yanımızda durması”

BBC’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Iraklı yetkili ise anlaşma iddiasının doğru olmadığını ve ‘Musul’un özgürleştirilmesinde Türkiye’ye bir rol düşmediğini’ belirtti.
Yetkili, “Türkiye’den beklediğimiz IŞİD terörüne karşı savaşta Irak’ın yanında durması, Irak’ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir” dedi.

Irak, üssün Bağdat’ın egemenlik haklarının ihlali olduğunu söylüyor. Ankara ise üssün Bağdat ve Erbil yönetimlerinin daveti üzerine kurulduğunu, bu bölgedeki güvenlik sorunun doğrudan Türkiye’yi de ilgilendirdiğini belirterek üssü savunuyor.