07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Türkiye’den Gelen Yardım TIR’larına İzin Yok
Türkiye’den Gelen Yardım TIR’larına İzin Yok

Türkiye’den Gelen Yardım TIR’larına İzin Yok

Esad yönetimi, kendileriyle ve BM ile koordineli olarak gönderilmeyen insani yardımları, “özellikle de Türk hükümetinden gelen” vurgusuyla reddettiğini açıkladı.

Suriye’de ABD ile Rusya’nın uzlaşmasıyla önceki gün başlayan ateşkes konuşulurken Esad yönetimi Türkiye’den Halep’e yönelik yardım konvoylarını geri çevirdiği ortaya çıktı.

.Ateşkes anlaşmasıyla birlikte insani yardımın başlaması öngörülürken Türkiye’den de Halep’e yardım gönderileceği daha önceden duyurulmuştu. DHA’nın dünkü haberinde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki BM depolarından yüklenen yardım malzemelerinin Halep’e gönderilmek üzere Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirildiği belirtildi. Suriye plakalı TIR’lara gıda, insani yardım malzemeleri, çocuk kıyafetleri, oyuncak yüklenmeye başlandığı, toplam 40 TIR yardımın bu sabah itibarıyla Halep’e gitmek üzere yola çıkacağı duyuruldu.Dün akşamüstü  Reuters ajansının haberine göre, Halep’e insani yardım taşıyan 20 tır Cilvegözü’nden geçerek Suriye’ye girdi.

Esad yönetimi Tüekye’den gelen yardımları reddetti

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan ise Esad rejiminin gönderilen yardımı reddettiği açıklandı. Karara gerekçe olarak, yardımın “rejim ve BM ile koordineli şekilde” gönderilmemesi gösterildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, resmi haber ajansı SANA’ya, “Suriye hükümeti ve BM ile koordineli olarak gönderilmeyen insani yardımı reddediyoruz. Özellikle de Türk hükümetinden gelenleri” dedi.

“Türk uçaklarını düşürürüz”

Lübnan merkezli Al Masdar’ın Suriye Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri, Suriye hava sahasını sürekli ihlal etmesi nedeniyle uyarıldı. Buna göre Türk uçakları bir daha onay almadan Suriye tarafına geçerse düşürülecekleri kaydedildi.

 

Rusya ABD’yi El Nusra konusunda uyardı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’de yeni adı ile Fetih el Şam Cephesi eski adı ile Nusra mevzilerine saldırmakta çok isteksiz olduğunu gördüklerini vurgulayarak Nusra’yı terörist grup olarak değerlendirmeye devam etme ve bu örgütün konuşlanma noktalarına hava saldırısı düzenleme çağrısında bulundu. Lübnan merkezli Al-Masdar News sitesi Suriye ordusunun Hizbullah ile birlikte Halep’in güneyindeki Fetih Ordusu hedeflerine saldırı düzenlediğini yazdı.

Tayyip edoğan daha önce El Nusra için terörist değil açıklamasını yapmıştı.