07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Tahammülsüz Polise Beraat, Babaya Ceza
Tahammülsüz Polise Beraat, Babaya Ceza

Tahammülsüz Polise Beraat, Babaya Ceza

Konya’da tornacılık yapan 36 yaşındaki Mustafa Yıldız, down sendromlu oğlu 9 yaşındaki Emircan’ın, ayağıyla paçasını tozlattığı için bir polis memuruyla tartıştı.tartışma sırasında polis memuruna ‘terbiyesiz’ diyen baba Mustafa Yıldız, 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı. Ceza karşısında şaşırdığını belirten Mustafa Yıldız, karara üst mahkemede itiraz edeceğini söyledi.

Olay, geçen 10 Ocak tarihinde Selçuklu Belediyesi spor Salonu’nda oynanan ve geliri down sendromlu çocuklara bırakılacak olan Torku Konyaspor-Trabzonspor basketbol karşılaşması sırasında meydana geldi. Sanayide tornacılık yapan Mustafa Yıldız, eşi 31 yaşındaki Fatoş, down sendromlu oğlu Emircan ve diğer oğlu 11 yaşındaki Adem ile birlikte basketbol maçına gitti. İlk kez basketbol maçına giden Yıldız ve ailesi Trabzonsporlu taraftarların bulunduğu bölüme oturarak karşılaşmayı izlemeye başladı.

Down sendromlu çocuk ayağıyla polisin paçasını kirletti

Bu sırada down sendromlu Emircan karşılaşmanın heyecanı ile oturduğu koltukta sürekli hareket ederken, yanında oturan ve maçta görevli polis memuru 40 yaşındaki R.G.’nin pantolonunun paçasına ayağıyla vurup kirletti.

“Oğlunu al diğer tarafa oturt”

İddiaya göre baba Mustafa Yıldız’ı uyarmasına rağmen aynı durumun devam etmesi üzerine sinirlenen polis memuru R.G., yüksek sesle “Oğlunu al diğer tarafa oturt” diyerek tepki gösterdi Emircan’ın ağlaması üzerine polis memurunu uyaran Mustafa Yıldız, “Bu çocuk özel bir çocuk. Niye böyle davranıyorsun. Terbiyesiz herif” diyerek karşılık verdi. Polis memuru R.G.’nin baba Mustafa Yıldız’ı sert bir şekilde yukarıya çağırması üzerine tribünde oturan diğer aileler de müdahale edince olay büyümeden yatıştırıldı.

Polis de aile de davacı oldu

Hayatında ilk kez ailesi ile birlikte basketbol maçına giden ve yaşadığı olay karşısında oğlunun ağladığını gören baba Mustafa Yıldız, polis memuru R.G. hakkında kendilerine hakarette bulunduğu iddiası ile Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyetçi oldu. Bunun üzerine polis memuru R.G. hakkında ‘Hakaret’ suçundan kamu davası açıldı. Polis memuru R.G. de kendisine hakarette bulunulduğu iddiasıyla Mustafa Yıldız’dan şikayetçi oldu.

Polise beraat babaya ceza

Konya 12’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karşılıklı hakaret davası 2 hafta önce karara bağlandı. Polis memuru R.G. kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı için hakaret suçundan beraat etti. Mahkeme heyeti Mustafa Yıldız’ın ise ‘Terbiyesiz polis. Bir çocuğa tahammül edemiyor musun? Ne biçim polissin’ diyerek hakaret suçunu işlediğine karar verdi. Yıldız, ‘Görevli memura hakaret’ suçundan 354 gün, günlük 20 liradan olmak üzere toplam 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı aldı. Polis memuru R.G.’nin bin 800 liralık avukatlık masrafını da Yıldız’ın ödemesi kararlaştırıldı.

 

“Çocuğum artık polisten korkuyor”

Olay sonrası oğlu Emircan’ın psikolojisinin bozulduğunu söyleyen baba Mustafa Yıldız “artık polislerden korkuyor” dedi:

“Emircan’ın şu anda polislerle arası hiç iyi değil. Otomobille giderken bir polis aracı gördüğü zaman görünmemek için başını aşağıya indiriyor. Başka bir karakoldan da Emircan’a davet geldi. Oğlumu polis arkadaşlarla barıştırmak için oraya götüreceğim. Ama bu olayla ilgili sonuna kadar gideceğim. Çünkü Emircan burada haklıydı ve gece onun gecesiydi. Terbiyesiz kelimesi bence hakaret değil. Çünkü o öyle davrandığı için söyledim. Olayda mağdur olan bizdik ama yine biz ceza aldık. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”