07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Bu Nasıl Bir Saçmalıktır? “
“Bu Nasıl Bir Saçmalıktır? “

“Bu Nasıl Bir Saçmalıktır? “

İngiliz gazetesi Telegraph’ın muhabiri, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye adına yarışan 48 atletin 16’sının yabancı kökenli olmasıyla ile ilgili tweeti büyük yankı yarattı. İngiliz muhabir “Bu nasul saçmalıktır, altın madalya satın alabilrisiniz” dedi

 

Avrupa Atletizm Şampiyonası, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sürüyor. Şampiyonaya rekor sayıda 48 atletle katılan Türkiye, ilk madalyasını kadınlar 10 bin metrede birinci olan Yasemin Can’la kazandı.

Hürriyet’in haberine göre, Kenya kökenli türk milli takımındaki Yasemin Can’ın şampiyon olmasının ardından İngiliz  gazeteci Ben Bloom’un Türk Milli Takımı hakkında attığı tweet büyük yankı yarattı. Ay yıldızlı forma altında yarışan devşirme atletlere dikkat çeken Bloom, İngilizce yazdığı tweette şu mesajı verdi:

“Altın madalya satın alabilirsiniz gibi görünüyor”

“Türkiye’nin Avrupa Atletizm Şampiyonası kadrosu: 7 Kenyalı, 2 Jamaikalı, 1 Etiyopyalı, 1 Kübalı, 1 Güney Afrikalı, 1 Azerbaycanlı (+ biraz Türk. Bu nasıl bir saçmalıktır? Sporcuların ülkelere geçişleri hakkında bir şeyler yapılmalı. Bir çoğu zorunluluktan Türkiye’ye ayak basıyor. Altın madalya satın alabilirsiniz gibi görünüyor.”

Avrupa Şampiyonası’na Türkiye adına götürülen 48 atletten 16’sı yabancı kökenli.

İşte devşirme atletlerimiz;

Emre Zafer Barnes – Jamaika
Jak Ali Harvey – Jamaika
Ramil Guliyev – Azerbaycan
Ali Kaya – Kenya
Aras Kaya – Kenya
Tarık Akdağ – Kenya
Polat Kemboi Arıkan – Kenya
Kaan Kigen Özbilen – Kenya
Şeref Osmanoğlu – Ukrayna
Meryem Akda – Kenya
Yasemin Can – Kenya
Meryem Erdoğan – Etiyopya
Sultan Haydar – Etiyopya
Mert Girmalegese – Etiyopya
Karin Melis Mey – Güney Afrika
Yasmani Copello Escobar – Küba