07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sosyal Medya Paylaşımından Hapse
Sosyal Medya Paylaşımından Hapse

Sosyal Medya Paylaşımından Hapse

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde 27 yaşındaki Hasan Altan Kahveci,facebook paylaşımı nedeniyle ‘darbeyi ve darbecileri övücü beyanlarda bulunmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla, Tekirdağ’ın Ergene İlçesi’nde ise,  Tayyip Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınan 18 yaşındaki V.Y., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Darbe girişiminin başlamasının ardından 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından darbe girişimiyle ilgili yorum ve paylaşımlarda bulunan Hasan Altan Kahveci, polis tarafından gözaltına alındı.

Darbe girişiminin senaryo olduğuna ilişkin yorumların yanında, darbeye karşı halkı sokağa davet eden  Tayyip Erdoğan’a hakaretlerde bulunduğu ileri sürülen Kahveci, polisteki sorgusundan sonra adliyeye sevk edildi. İşsiz olan Kahveci ifadesinde, yazdıklarının suç olduğunu bilmediğini söyledi. Kahveci, daha sonra tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme heyeti, Kahveci’nin sosyal medyada yazdıklarının, ülkenin içinde bulunduğu durum ve kargaşa dikkate alındığında insanlar üzerinde vahim olaylar doğurabileceğine kanaat getirip, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘darbeyi ve darbecileri övücü beyanlarda bulunmak’ suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

18 yaşındaki genç de sosyal medya paylaşımı nedeniyle Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

Sosyal medya hesabı üzerinden Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Çorlu Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekiplerince evinde yakalanarak, gözaltına alınan V.Y., işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanarak, cezaevine konuldu.