07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sevinç Kısa Sürdü…Tahliye Edilmiyorlar
Sevinç Kısa Sürdü…Tahliye Edilmiyorlar

Sevinç Kısa Sürdü…Tahliye Edilmiyorlar

Özgür Gündem ile ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkında tahliye kararı verildi. Ancak mahkeme Erdoğan ve Alpay’a yöneltilen “Terör örgütüne üyelik” suçlamasından tutukluluk kararı verdi. Yani Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamayacak.
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik açılan soruşturmada tutuklanan gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliyelerine karar verildi. Ancak mahkeme, şüphelilerin, “Terör örgütü üyeliği” suçlamasından ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamayacak. Diğer tutuklular Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya ile Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın ise tüm suçlardan tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Müebbet hapis istendi

Gazetenin terör örgütünün güdümünde yayın yaptığı, şüphelilerin de bu amaçla gazeteyi tasarlayıp hazırladıkları belirtilen iddianamede, Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan, Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya, Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya, yöneticiler Bilge Aykut, Yazar Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Eren Keskin ve Filiz Koçali hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık sosyal medya hesabından, Erdoğan ve Alpay’ın tahliye müzakerelerini paylaştı.

cx8z3hlxgain_ja_jpg-large