07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rüşvet Çarkının Organizatörü de Takipte
Rüşvet Çarkının Organizatörü de Takipte

Rüşvet Çarkının Organizatörü de Takipte

Reza Zarrab’ın rüşvet ilişkilerini organize ettiği ileri sürülen Kilis’li Abdullah Happani de ABD’deki soruşturmaya sahil edildi. Savcı Bharara Happani ailesini de takibe aldı. Happani’nin ismi 17/25 Aralık operasyonlarında Zarrab’ın Dubai’de işlerini rahat yürütebilmek için İstanbul’a gelen Dubaili polis şeflerine kadın ayarlamak iddiasıyla da gündeme gelmişti

 

İran’a yönelik ABD ambargosunu delmek suçlamasıyla ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın  soruşturmasını yürüten Başsavcı Preett Bharara, bakanlara rüşvet verilmesinde öne çıkan Kilisli Happani ailesini yakın takibe aldı. Abdullah Happani’nin Sarraf ile olan yakın ilişkisine yer veren ve ikili arasındaki rüşvet görüşmelerini soruşturma dosyasına ekleyen savcı Bharara, Happani’nin Reza Zarrab  liderliğindeki suçları işlemede aktif rol aldığına dikkat çekiyor.

17/25 Aralık fezlekesi delil olarak kabul edildi

ABD’de Rıza Sarraf davasına bakan savcı Preett Bharara, 17-25 Aralık fezlekesini delil olarak kabul ederken, Happani ailesinin de ilişkilerini yakın takibe aldı. Savcı Bharara tarafından hazırlanan 157 sayfalık soruşturma dosyasında tam 54 kez Abdullah Happani ismi geçerken ikili arasında bakanlara verilen rüşvetin yer aldığı telefon konuşmalarına ve belgelere yer veriliyor.

 Dubaili polis şeflerini memnun etmek için onlara kadın ayarlamıştı

ABD’li savcı Preett Bharara’nın takibe aldığı Abdullah Happani ismi 17-25 Aralık soruşturmasında birçok kez gündeme gelmişti. Türkiye’de üzeri kapatılan soruşturma kapsamında teknik takibe takılan Abdullah Happani, Zarrab’ın Dubai’de işlerini rahat yürütebilmek için İstanbul’a gelen Dubaili polis şeflerine kadın ayarlamak iddiasıyla da gündeme gelmişti.

Happani para trafiğinin ortasında

Happani, savcı Ekrem Aydıner’in şüphelilerin tamamı hakkında verdiği takipsizlik kararından sonra Emniyet’e gelerek Zarrab’ın evinde ele geçirilen 1 milyon TL, 800 bin Evro, 60 bin dolar ile iki kilo altını alarak ayrılmıştı. Ayrıca paranın devletin kasasında kaldığı sürede elde edilen 55 bin TL’lik faiz de Happani tarafından Kızılay’a bağışlanmıştı.