07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Pakdemirli de Tutuklandı
Pakdemirli de Tutuklandı

Pakdemirli de Tutuklandı

Darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Mehmet Pakdemirli önce görevden uzaklaştırılıp gözaltına alınmıştı. Pakdemirli mahkeme Pakdemirli’nin tutuklanmasına karar verdi.

 

Pakdemrili ile birlikte tutuklanan diğer akademik personelin isimleri şöyle; Mehmet U., Mehmet G., Ersel O., Erdoğan Ö., Mustafa Y., Ömer Faruk N., Rıza B., Salim Ş., Selahaddin A., Tarık U., Bilgehan Y., Gökmen B., Mustafa Ö., Beytullah T., Harun Ç., Yunus U. ve Mehmet G.

Pakdemirli, tutuklama öncesinde Celal Bayar Üniversitesi’nden kovulmuştu. Pakdemirli, 2010 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı protesto etmek isten öğrencilere karşı takındığı sert tavrı ile gündeme gelmişti.

Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Pakdemirli, daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Kimliklerini toplar, okuldan atarım”

24 Aralık 2010 tarihinde, dönemin Manisa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Prof. Pakdemirli’yi, rektör atandığı için kutlamak istemiş ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne geleceği haber göndermişti.

Bu gelişme üzerine bir grup Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi üniversiteli genç, Arınç’ı protesto etmek üzere toplanmıştı. Ellerinde yumurta olmayan ve sadece slogan atacak gençlerle, rektör arasındaki diyalogu o günlerde tüm Türkiye izlemişti.

Öğrencileri tehdit eden rektör Pakdemirli, “Sizler Atatürk’ten görev alamazsınız. Cumhuriyeti savunacaksam ben savunurum. Net bir şey söylüyorum size. Siyasi slogan atarsanız, kimliklerinizi toplarım. Üniversiteden atarım hepinizi”. demişti.