07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Otobüslerde Gökçek Kulağı
Otobüslerde Gökçek Kulağı

Otobüslerde Gökçek Kulağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, terör önlemi adı altında belediye otobüslerine ses de kaydedebilen kamera sistemi kurdurdu. Bu yöntemle belediye otobüslerinde Anaralıların özel konuşmaları dahi kayıt altına alınacak.

Cumhuriyet Gazetesi’den Ozan Çepni’nin haberine göre, başkentte son 6 ayda yaşanan canlı bomba saldırılarının ardından tartışmalı hale gelen güvenlik önlemlerine bir yenisi daha eklendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan yeni protokolle, bütün EGO otobüslerinde ses kaydı yapabilen kamera uygulamasına geçiliyor.

“Özel alana müdahale”

Yeni uygulamanın maliyeti henüz açıklanmadı. Ancak kamera sisteminin polis tarafından da takip edilebilecek olması, otobüslerde yurttaşların özel konuşmalarının da kayda alınabileceği tartışmalarını beraberinde getirdi. Uygulamayı değerlendiren, eski YARSAV başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Uygulama özel alana müdahale durumunda, genel güvenlik sömürüsü adı altında toplumun baskılanması ve faşizm anlamına gelir” dedi.

“Protokolün içeriği bilinmiyor”

Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya da “Bu uygulamanın halkın güvenliği dışında kullanılmaması gerekir. Gökçek, yapılan protokole dair yeterince ayrıntıyı bizimle paylaşmadı. Halkımız metro ve otobüslerde hükümet aleyhinde konuşabiliyor. Halka karşı kullanılmaması için niyet önemlidir” dedi. EGO bünyesinde bulunan yaklaşık 2 bin otobüs için başlatılacak uygulamanın maliyetinin de belli olmadığını kaydeden Yılmazkaya, “Uygulama bütçe planında da yok ve bunun için belirlenmiş ödenek de yok” ifadelerini kullandı.