07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Önümüzdeki 1 Yıl Çok Kritik”
“Önümüzdeki 1 Yıl Çok Kritik”

“Önümüzdeki 1 Yıl Çok Kritik”

MHP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin çok tartışılacak şeyler söyledi. Özdağ’a göre darbe girişimini TSK içindeki FETÖcülerin küçük bir bölümü yaptı. 2017 çok kritik bir yıl.

İşte  Sözcü gazetesinden Nil Soysal’a konuşan Özdağ’ın o röportajından ilgili bölüm;

“Darbe olur diye de beklemedim doğrusu”

“TSK içinde çok güçlü bir FETÖ’cü yapılanma olduğu, bu konuyu çok iyi bilen asker arkadaşlarım tarafından dile getiriliyordu. Hatta 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nün internet sayfasına bundan bir yıl önce askeri istihbarat kökenli bir hukukçu arkadaşımız, FETÖ’cü darbe olacağıyla ilgili bir yazı da koymuştu. O gece vurulan ve yanındaki koruması da şehit edilen Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Arslan’la da zaman zaman buluşur sohbet ederdik. O da; Güneydoğu Anadolu’da FETÖ’cü generallerin Türk Ordusu’nun teröre karşı etkili mücadele etmesini engelliyor demişti. Dolayısıyla TSK’da yapılacak FETÖ’cü subay ve general tasfiyesinin beklentisi içindeydim” diyen Özdağ, “İşaret fişeği 8 Temmuz’da İzmir’de açılan casusluk davasında komplo kuran amiral ve subaylarla ilgili soruşturmanın başlamasıyla atılmış oldu ama bir darbe olur diye de beklemedim doğrusu”

“Güç transferini amaçlayan tarzda bir darbe şeklinde gerçekleştirilmeye çalışıldı”

“Askeri darbeler politik, ekonomik istikrarsızlık ortamlarında, toplumun önemli bir kesiminin gayri memnuniyetinin de üzerine binerek gerçekleşir. Oysa bu FETÖ’cü darbe böyle bir toplumsal zemin üzerinde gerçekleşmedi. FETÖ’cü darbe; Saray Darbesi dediğimiz iktidar eliti içerisinde bir güç transferini amaçlayan tarzda bir darbe şeklinde gerçekleştirilmeye çalışıldı”

“Darbe planı çok iyi çalışılmış”

“Darbeyle ilgili daha sonra görüştüğüm birçok asker darbe planının çok iyi çalışılmış olduğunu, her bir bireye verilen görevin çok belirgin bir şekilde tanımlandığını söyledi” ifadelerini kullanan Özdağ, “Fakat yine de beni rahatsız eden bazı şeyler var. Örneğin; darbeye katılan general, amiral ve subay sayısı TSK içindeki FETÖ’cülerin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor”

“Önümüzdeki 1 yıl çok kritik”

“Türkiye politik, diplomatik, finansal ve askeri olarak bir istikrarsızlaştırma sürecine sokuluyor. Şu anda düşünülmezi düşünmemiz gereken bir zamandan geçiyoruz. Çünkü karşımızda çok güçlü bir casusluk ve terör şebekesi var. Önümüzdeki 1 yıl çok kritik. Başbakanın yerinde olsam, tankları Çankırı’ya yollamak yerine şehirde tutar, bu birliklerin başına da güvenilir komutanları, subayları getirirdim”