07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Moskova Anlaşması’nın İptali Gündemde
Moskova Anlaşması’nın İptali Gündemde

Moskova Anlaşması’nın İptali Gündemde

İzvestiya gazetesi Rusya Komünist Parti milletvekillerinin Türkiye ve Rusya  arasında 1921’de imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması’nın iptal edilmesi için Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a birer mektup yazdığını öne sürdü.

İzvestiya’ya göre Komünist Parti’den milletvekilleri Valeriy Raşkin ve Sergey Obuhov, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a birer mektup yazıp Türkiye’yle imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması’nın (Moskova Anlaşması) iptal edilmesini istedi.

Gazeteye konuşan Obuhov “Türkiye’nin saldırganlığının arttığı bu dönemde ülkemiz ve müttefiklerimiz için dezavantajlı olan tüm Rus-Türk anlaşmalarının hukuki olarak yeniden değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Moskova Anlaşması Rusya’nın çıkarlarına cevap vermiyor”

İzvestiya’ya göre Komünist vekillerinin bu girişimi Adil Rusya partisinden de destek görüyor. Nitekim Adil Rusya milletvekili Oleg Paholkov da İzvestiya’ya yaptığı açıklamada, Moskova Anlaşması’nın Rusya’nın çıkarlarına cevap vermediğini söyledi.

Moskova anlaşması ile Türkiye’nin Kuzeydoğu sınırını da belirlenmişti

Gazetenin verdiği bilgiye göre Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’ın katılımı olmadan imzalanan Moskova Anlaşması, Türkiye’nin bu ülkelerle olan kuzeydoğu sınırını belirlemişti.