07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » MHP’de Kongre Gerilimi

MHP’de Kongre Gerilimi

MHP kurultay krizinde bugün hareketli dakikalar yaşandı. 4 muhalif aday Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Büyük Anadolu Oteli önüne geldi. Barikatın gerisinde yoğun kalabalık oluştu. Otel önünde hazirun defteri oluşturuldu. Muhalifler olağanüstü kurultay için yeterli imzayı topladıklarını ilan etti. Koray Aydın, “Haziranda kurultay yapacağız” dedi. Meral Akşener kurultayın neden engellendiğine ilişkin polisin yazılı emrini görmeden ayrılmayacağını söyledi. Bir açıklama da Sinan Oğan’dan geldi. Oğan, “Yargıtay kararı beklenecek. Buradan sağduyu ile ayrılacağız” diye konuştu. Alanda 13.20 itibarıyla alanda sadece Meral Akşener kaldı. Yaklaşık 2 saat bekleyen Akşener, “Şimdilik sadece evlerimize gidiyoruz. Bu yolculuk devam edecek” dedi ve alandan ayrıldı. Akşener’in iki kez, ‘Bahçeli istifa’ şeklinde slogan atan grubu, ‘Yapmayın’ diyerek susturması dikkat çekti.

İşte dakika dakika MHP’deki kurultay krizinde yaşananlar;

Kongrenin yapılacağı otelin girişi valilik emriyle kapatıldı

Sabah saatlerinde Esenboğa Havalimanı güzergahında bulunan otelin girişi, mahkemenin tedbir kararına istinaden Ankara Valiliğinin talimatı doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından barikatlarla kapatıldı. Kurultayın yapılması planlan otele girişlerine izin verilmeyen gruplar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi girişinde bekledi.

Muhalif liderler Oğan’ın ofisinde buluştu

Sabah saatlerinde Sinan Oğan’ın Öveçler’deki ofisinde bir araya gelen Akşener, Aydın, Özdağ ve çağrı heyeti son bir değerlendirme yaptı.Muhalifler daha sonra tek bir minibüsle konvoy eşliğinde Büyük Anadolu Oteli’ne geçti.

Muhalifler kongre salonuna alınmadı

MHP’li 4 aday Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ’ın kurultay yapmak istedikleri Büyük Anadolu Oteli’nin bulunduğu Ankara Esenboğa Havalimanı yolu yoğunluk nedeniyle trafiğe kapandı. Havalimanı girişinde MHP’li delegeler ve partililerin oluşturduğu kalabalık ve araç yoğunluğu nedeniyle trafik kilitlendi. Saatler 10.20!yi gösterdiğinde muhalifler kongre salonuna giremedikleri için tutanak almaya çalıştı.. Aynı saatlerde Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın  salonun önünde delegelerle bir araya geldi.

Bahçeli istifa sloganlarına Akşener Engel oldu

10.34 Alanda üst kurul delegelerinin imzaya beklendiği anonsu yapıldı. Bir “hazırun” defteri de hazır tutuluyor, delegelerden buraya geldiklerine dair imza alındı. Alanda “Bahçeli istifa”, “Yönetim istifa” ve “Alparslan Türkeş’in askerleriyiz” şeklinde sloganlar atıldı. Bahçeli istifa sloganlarına Meral Akşener engel oldu..

MHP’de genel başkan adayları ‘İrademizi ortaya koyacağız. Polisle karşı karşıya gelmeyeceğiz” mesajı verdi. 4 başkan adayının toplantısından Yargıtay kararının beklenmesi yönünde görüş çıktı.

Talimat metnini beklediler

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, partili ve delegelerin oluşturduğu kalabalığı engellemek için TOMA’larla beraber kurulan polis barikatlarının önünde, barikat demirinden tutarak bekledi. Akşener “Hukuki olarak burada bulunmanın en azından bu arkadaşlarımız açısından onların hukuki olarak suç işlemesinin önüne geçen valinin ve İçişleri Bakanının sorumluluk alarak imzaladığı talimat metnini görmek durumundayız. Aksi olduğu takdirde parmaklarımı demir korkulukların arasından çıkarmayacağım. Onların siyasi sorumlusu İçişleri Bakanıdır. Arkadaşlarımla ilgili bir sorunum yok. Adalet Bakanlığının Genel Müdür Yardımcısı bir hakim hukuksuz bir evraka imza atabiliyor. Pazartesi günü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve o Genel Müdür Yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bizim muhatabımız öncelikle İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve varsa Başbakandır. Ne kongreymiş kardeşim. Bir Başbakan değişti, bir iktidar yıkıldı, Cumhurbaşkanı bir saatte Başbakan değiştirdi ve iki saatte AKP Genel Kurul kararı aldı” dedi.

573866e3c03c0e64fc0d6be7

Ortak açıklamayı Yusuf Halaçoğlu okudu

Yusuf Halaçoğlu 4 genel başkan adayı adına ortak açıklamayı okudu. Sinan Oğan, “25. İcra Müdürünü davet ettik” dedi. Koray Aydın ise “Haziranda kurultayımızı yapacağız” diye konuştu. Meral Akşener, tüzük kurultayının neden engellendiğine ilişkin yazılı emri görmeden ayrılmayacağını söyledi. Bir açıklama da Sinan Oğan’dan geldi, “Birazdan buradan sağduyulu şekilde ayrılacağız” dedi, Yargıtay kararının bekleneceğini söyledi. Saat 13.20 itibarıyla barikatların önünde 4 muhalif adaydan sadece Meral Akşener kaldı. Yaklaşık 2 saat sonra Akşener de bir konuşma yaparak alandan ayrıldı. İşte MHP kurultay krizinde yaşanan son dakika gelişmeleri;

573851c467b0a91f5482a644

Oğan 800 imza toplandığını açıkladı

12.40 Sinan Oğan, “Bizim tespit ettiğimiz imza sayısı 800’e ulaştı. Barikat kalkmazsa alanı terk edip Yargıtay kararı bekleyeceğiz. Hukuksuz şekilde icra müdürünün işlemi ile karşı karşıyayız. Bize herhangi bir evrak gösteremediler. Çin seddinde olmayan barikatları ülkücülerin önüne koydular. Bu ‘gelmeyin’ dememize rağmen gelen bir kalabalık. Bu daha gelmesi beklenen kalabalığın yarısı. Bu Çin Seddi’ni bildiği halde iradelerini ortaya koymak için geldiler. Bu ülkücü irade. Buradaki kalabalığın dağılması ve yargıtay kararın beklenmesi lazım. Ülkücü iradeyi kimseye boyun eğdirmeyerek kurultayımızı yapacağız. Haklıyız ve güçlüyüz. Buradan sağduyu ile ayrılacağız” diye konuştu.

“Haziran’da kurultayımızı yapacağız”

Bu sırada adaylardan Koray Aydın’dan önemli bir açıklama geldi. Noter çağırarak durumu tespit ettirdiklerini kaydeden Aydın, “Mayıs ayında açıklanacağı söylenen Yargıtay kararını bekliyoruz, Haziran’da kurultayımızı yapacağız” dedi. Aydın, “Bir ülkücü olarak buradaki durumu görünce ağlamak istiyorum” sözleriyle alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi.

Oğan: Provokasyona izin vermenin gereği yok

Sinan Oğan, “İcra müdürü buraya gelmeyeceğini bildirdi. Bu bekleyişi sürdürerek provokasyona izin vermenin gereği yok diye düşündük. Biz hukuk içerisinde kalacağımızı söylüyorsak mutabakata vardığımız şekilde davranıyoruz. Zannediyorum, Ümit Bey ile Koray Bey da alandan ayrıldı. Aynı araçla geldik, bildiri de bizim adımıza Halaçoğlu tarafından okundu. Tel örgütler önünde beklemek bizim mutabakatımızda yoktu. Biz vardığımız mutabakatımızın gereğini yapacağız” dedi.

Saatler 13.20’yi gösterdiğinde 3 aday alandan ayrılırken, alanda sadece polis önlemlerine yönelik yazılı emri görmek isteyen Meral Akşener kaldı.

573851af67b0a91f5482a621

En son Akşener ayrıldı

14.45 Meral Akşener, alanda bekleyen partililere seslendi. Akşener, “Şimdilik sadece evlerimize gidiyoruz. Bu yolculuk devam edecek” dedi.

Akşener’in konuşmasının satır başları şöyle:

-Biliyorum Bozkurtlar ve Asenalar benimle. Polisle engellemeye çalışıyorlar. Elbette ki onlar bizim evlatlarımız, elimiz kalkmaz. Sanmasın Bekir Bozdağ korktuk, sanmasın AKP, sanmasın saray, Ülkücüler vazgeçti. Onlar bizim güvenliğimizi korumakla yükümlüler. O yüzden biz de burada bekledik. Sabaha kadar bekleyecektim ama arkadaşlarım dedi ki, ‘Saat 7’den beri herkes burada. Yiyecek yok, su yok, en temel ihtiyaçlarını giderecek yer yok.’ O yüzden şimdilik evimize gidiyoruz. İktidara sesleniyorum, ne yaparsanız yapın Ülkücü hareketi engelleyemeyeceksiniz. Adalet istiyoruz diyenlerin yolculuğunun en güçlü olan bu milli irade hareketinin önüne geçemeyeceksiniz. Türk Milleti karar verdi. Duyduk o sesi. Şimdilik sadece evlerimize gidiyoruz. Bu yolculuk devam edecek.

Bahçeli istifa sloganlarına izin vermedi

Akşenert “Bahçeli istifa” sloganları’na “Yapmayın, yapmayın. Çok daha önemli bir işi başarıyorsunuz. O iş nedir biliyor musunuz? Bir arkadaşla uçakta karşılaştım, dedi ki, ‘Meral Hanım geri adım atmayın. Bize diazem içirdiler.’ Siz o uyuyanları uyandırıyorsunuz. Demokrasiyi sadece kendileri için zannedenlere ve onlara arka bahçelik yapanlara ayna tuttunuz ayna. Türkiye’de bu düzenin değişmesi için bir kilit taşını çektiğimizi zannetmemiştik. Biz sadece seçim sonucunu Ülkücü hareket hak etmedi, gelin meşveret yapalım. Biz bunu derken tam 5,5 ay geçti. Hiç nezaketimizi bozmadık ama bugün bir başka tiyatroyu, kirli bir tiyatroyu Türk Milleti’nin önüne getirdik.”

“MHP kongresi iç işimiz değilmiş”

-Biz zannettik ki kongre talebimiz sadece bir iç işimizdir. Gelinen noktada anladık ki MHP kongresi iç işi değilmiş. Kirli düzenin, hukuksuzlukların devam etmesi için gereken kilit taşını biz çekiyormuşuz. Ülkücüler bir irade ortaya koydular. Çatlasanız da patlasanız da o kilit taşını çekeceğiz dediler. 1999’da vardı ya ‘bir şey değişecek, her şey değişecek’. Evet, bizim kurultayımız olacak ve Türkiye’de her şey değişecek. Yargıtay’a seslenmek istiyorum. Bu kaosun, bu hukuksuzluğun sebebi sissiniz. Derhal bu kaosu, bu yanlışlığı gidermelisiniz.

“MHP’yi sarayın ve AKP’nin arka bahçesi yaptırmayacağız”

Eğer adalet anlayışı bu ülkede yüzde 24’e düşmüşse hukuk adamlarımızın bu algıyı düzeltmek için gereğini yapma mecburiyeti vardır. Hakkımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu vatan evlatlarına elimiz kalkmadığı için o bariyerler orada duruyor. Son söz olarak buradan sizin adınıza kendinde güç addedenlere sesleniyorum. Ne yaparsanız yapın, kimle işbirliği yaparsanız yapın, MHP’yi sarayın ve AKP’nin arka bahçesi yaptırmayacağız.