07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mevzu Para Olunca Filistin’i Bile Tanımadı
Mevzu Para Olunca Filistin’i Bile Tanımadı

Mevzu Para Olunca Filistin’i Bile Tanımadı

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine ev sahipliği yapan Tayyip Erdoğan, üye ülkelerden bağış isteyip hangi ülkenin ne kadar bağış yapacağını açıklamasını talep etti. Erdoğan’ın bu görülmemiş talebine üye ülkeler karşı çıktı…Önerisinin kabul edilmemesi üzerine Tayyip Erdoğan bu sefer de aidatlarını ödemeyen ülkeleri canlı yayında tek tek sayarak deşifre etti.

Zirvenin ev sahipliğini yapan  Tayyip Erdoğan, hiçbir uluslararası toplantıda yapılmayan bir yöntem deneyerek, üye ülkeleri İİT’ye (İslam İşbirliği Teşkilatı) bağış yapmaya çağırdı. Türkiye’nin yaptığı bağış miktarını da canlı yayında açıkladı. Erdoğan, ardından “bağışlarını açıklayacak ülkelerin temsilcileri ellerini kaldırıp, mikrofona bağış miktarını söylesin” dedi. Erdoğan’ın bu önerisine ilk karşı çıkan Suudi Arabistan oldu ve onu diğer ülkeler de izledi.

“Biz bağışlarımızı ikili düzeyde hallederiz”

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre; ilk elini kaldıran Suudi Arabistan Maliye Bakanı oldu. Suudi Bakan, “biz bağışlarımızı ikili düzeyde doğrudan İİT’ye yaparız” diyerek, açıktan rakam söylemenin “uygun olmayacağı” mesajını verdi.

Ancak Erdoğan, ortaya attığı sistemde ısrar etti. Bunun üzerine, önce Endonezya, ardından da Kuveyt temsilcileri de söz alarak, Erdoğan’ın yönteminin uygun olmayacağını yine diplomatik bir dille açıkladılar. Endonezya ve Kuveyt temsilcileri de, “yapılacak bağışları canlı yayında açıklamak yerine, ikili düzeyde İİT’ye ileteceklerini” söylediler.

Zirvede Tüccar Pazarlığı

Diplomatik bir dille, art arda gelen uyarılar üzerine, Erdoğan “açıktan bağış açıklama” yönteminden vazgeçmek durumunda kaldı.Ancak durumdan duyduğu rahatsızlığı da ortaya koyan Erdoğan, “Görünen o ki, burada bağışlarını açıklamak isteyen ülke yok. Bizim inancımızda nafile olan ibadetler gizlidir. Farz olan açıktır. Ki diğerlerini de teşvik etsin” dedi.

Canlı yayında aidat borcu olan ülkeleri tek tek deşifre etti

Önerdiği “açıktan bağış açıklama” yöntemi tutmayınca, Erdoğan çareyi Teşkilat’a üye olan, ancak aidatlarını ödemeyen ülkeleri “afişe etmekte” buldu.

“Bağış sistemi tamamiyle ortadan kaldırılabilir. Aidat sistemiyle bu iş yürütülebilir” diyen Erdoğan, şöyle devam etti;

“Aidat sistemiyle yürütülmesi halinde de, 56 üye ülkeden borcu olmayan ülkeleri okumak isterim..” İİT’ye aidat borcu olmayan 20 ülkeyi tek tek sayan Erdoğan, adını saymadığı ülkelerden de borçlarını ödemelerini istedi.

160 Milyon Dolar İçin 36 Ülkeyi Dünyaya Şikayet Etti

Erdoğan, “aidat ödeyen” ülkeleri sayarak da, çeşitli nedenlerle aidat yatıramayan ülkelerin hangileri olduğunu da, tüm dünyanın önünde, canlı yayında afişe etmiş oldu. Erdoğan, toplam aidat borcunun 160 milyon dolar olduğunu söyledi. İİT içinde, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alanlar da bulunuyor.O ülkeler arasında Filistin de var.

ÖDEYENLER

Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Brunei Daruselam, Mısır, Endonezya, Irak, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Fas, Mozambik, Katar, Umman, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye

Birleşik Arap ermilikleri

ÖDEMEYENLER:

Arnavutluk, Benin, Burkina-Faso, Cibuti, Çad, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, İran, Kamerun, Kırgızistan, Komorlar, Libya, Lübnan, Maldivler,

Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Tacikistan, Togo, Türkmenistan, Uganda, Ürdün, Yemen,

Suriye (Üyeliği 14-15 Ağustos tarihlerinde düzenlenen IV. Olağanüstü İTT Zirvesi’nde askıya alınmıştı)