07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Memura Kepçeyle, İşçi, Esnaf ve Çiftçi Emeklisine Kaşıkla
Memura Kepçeyle, İşçi, Esnaf ve Çiftçi Emeklisine Kaşıkla

Memura Kepçeyle, İşçi, Esnaf ve Çiftçi Emeklisine Kaşıkla

Hükümetin adaletsiz zam uygulaması ile işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin gelirindeki gasp ortaya çıktı. AKP hükümetinin adaletsizam hesabına göre ortalama bin 500 lira aylık alan işçi ve Bağ-Kur emeklisinden her biri yaklaşık 684’er lira gelir kaybına uğrayacak. Uygulamadan 10 milyona yakın işçi, çiftçi ve esnaf emeklisi etkilenecek.

Hükümet bu yıl memur emeklilerinin maaşına ocak ayındaki yüzde 0.86’lık enflasyon farkının yanı sıra 6’şar aylık dilimlerle yüzde 6 artı 5 zam yaptı. Memur zammına endeksli olarak memur emeklilerine yapılan yıllık kümülatif zam oranı yüzde 12.2’yi buldu.

Memura kepçeyle, işçi, esnaf ve çiftçiye kaşıkla

Buna karşılık işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri, memur emeklilerinden ayrıştırılıp geçmiş 6 ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam uygulamasına devam edilince iki emekli grubu arasında derin zam uçurumu oluştu. Memur emeklisinin yüzde 12.2’lik zammına karşılık işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin payına yüzde 3.86 artı yüzde 3.63 olmak üzere kümülatif yüzde 7.63 zam düştü. Arada 4.57 puanlık dev fark oluştu. Bu emekliler yüzde 5’e yakın zamdan oldular.

İlk 6 aydaki kayıp 270 lira

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer, iki emekli gurubuna uygulanan farklı ve adaletsiz zam oranlarının emekli maaşlarında yol açtığı ağır tahribatı hesapladı. Buna göre örneğin yılın başında maaşı bin 500 lira olan bir işçi emeklisi, aynı maaşı alan memur emeklisine göre Ocak ayından itibaren her ay 45 lira eksik maaş aldı. Memur emeklisinin bin 500 liralık aylığı ilk 6 ayda bin 603 liraya çıkarken işçi emeklisinin aylığı bin 558 lirada kaldı. İşçi emeklisi ilk 6 ayda 270 lira zarara uğradı.

Yıllık kayıp 684 lira

Yeni yıla aynı maaşla giren iki emekli arasındaki fark temmuz zammıyla daha da açıldı. Memur emeklisine yüzde 5, işçi emeklisine yüzde 3.63 zam verilince, memur emeklisinin aylığı bin 683 liraya çıktı, işçi emeklisinin aylığı ise bin 614 lirada kaldı. Fark yüzünden işçi emeklisi temmuz ayından başlayarak yıl sonuna kadar memur emeklisinden her ay 69 lira daha az maaş alacak. İşçi emeklisinin 6 aylık kaybı 414 lirayı, yıllık toplam kaybı ise 684 lirayı bulacak. Yani devlet işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine 684 lira daha az para vermiş olacak.

2017’de eşit zam verilse dahi fark kapanmayacak

Adaletsiz zam uygulaması milyonlarca emekliyi gelir kaybına uğratmakla kalmayacak, 2017 ve sonraki yıllarda ‘eşit zam’ verilse dahi iki emekli grubu arasındaki uçurumu daha büyütecek. 2016 yılına bin 500 lira aylıkla giren iki emekli grubundan memur emeklisi 2017 yılına bin 683 lirayla, işçi emeklisi ise bin 614 lirayla başlayacak. Gelecek yıllarda alınacak her oransal zam, işçi ve memur emeklisi arasında bu yıl oluşan farkı daha da büyütecek. Hükümetin emekliye farklı zam uygulaması sayesinde sadece 2016 yılında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 5 milyar lira daha az para ödediği hesaplanıyor.