07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Maşallah” Dediği 3 Gün Yaşıyor
“Maşallah” Dediği 3 Gün Yaşıyor

“Maşallah” Dediği 3 Gün Yaşıyor

Ukrayna’da hükümet krizi yaşanıyor…Gensoru önergesi ile düşürülemeyen hükümet koalisyonun iki ortağının çekilmesiyle düştü. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, yeni koalisyon için çalışmalarını sürdürüyor. Dört gün önce Başbakan Davutoğlu, Ukrayna’da mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile ikili görüşmelerde bulunmuş, Türkiye – Ukrayna ilişkileri konusunda önemli sözler almıştı..

Ukrayna’da koalisyon hükümetini oluşturan dört partiden biri olan ve Lvov Belediye Başkanı Andrey Sadovıy’ın başkanı olduğu Samopomiç Partisi, koalisyon hükümetinden çekilme kararı aldı.

31 milletvekiline sahip olan bu partinin çekilmesiyle birlikte, koalisyon hükümeti, parlamento çoğunluğunu kaybetti.
Dün de, eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun Anavatan Partisi koalisyon hükümetinden çekilmişti. Böylelikle önceki günkü gensoru önergesi ile düşürülemeyen Ukrayna Hükümeti, koalisyonun iki ortağının çıkmasıyla düşürülmüş oldu.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Samopomiç Partisi’nin durumunu anlayışla karşıladığını ifade etti ve yeni koalisyon görüşmeleri için bugün Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Radikal Parti Başkanı Oleg Lyaşko ile bir araya geleceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Başsavcı Viktor Şokin’i istifa etmeye çağırmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Pazartesi günü Ukrayna’ya yaptığı temaslar dahilinde Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüşmüştü.