07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Doğruysa; Zafiyet Yok, İhanet Var
Doğruysa; Zafiyet Yok, İhanet Var

Doğruysa; Zafiyet Yok, İhanet Var

Alman Bild gazetesi, Ankara saldırısı ile ilgili önemli bir gizli belgeye ulaştığını iddia etti. Bild muhabiri Sinan Şenyurt’un haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri İstihbaratı tarafından hazırlanan, emniyet birimlerini uyaran, iki sayfalık raporda Ankara saldırısı için uyarı vardı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, 20 Ocak 2016 tarihli raporda 7 madde var.

Raporda Ankara Uyarısı Var

Raporda yer alan bilgileri özetleyen Bild, PKK’nin, Ankara, İstanbul, Adana, Diyarbakır, Trabzon ve Van’da saldırı düzenlenmesi için emir verdiği ve saldırılarda ordu ile ekonomik açıdan önem taşıyan noktaların hedef alınacağı bilgisi yer alıyor.Yine aynı raporda PYD üyelerinin de aralarında bulunduğu 150-200 kişilik ekibin de Kandil’den gelerek, söz konusu kentlere hareket ettiği ileri sürülüyor.

İstihbarat Raporunda DHKP-C de Uyarısı da Var

Raporda ayrıca, DHKP-C’nin, İstanbul’da propaganda amacıyla çadırlar kurduğu, bu çadırlara müdahale edilmesini beklediği ve polisin müdahalesi halinde bu bölgelerde gerginlik yaratmayı hedeflediği iddiasına da yer verildiği belirtiliyor. „Örgütün, bu mahallelere giriş ve çıkışları da gözetlediği iaberesi, raporda yer alan bir diğer nokta“ deniyor.

Rapora Göre IŞİD de Saldırı Hazırlığında

IŞİD’in Ankara hücrelerinin, İstanbul’da Ayasofya Camii yakınında saldırı planladığı yönündeki uyarı da istihbarat birimlerince rapora not edilmiş. Raporun tarihi Sultanahmet saldırısı sonrasına ait olduğu için bundan muhtemel, başka bir saldırı kastedildiği sonucu çıkarılıyor.

Ankara Saldırısının planları 2 Sene önce IŞİD Hücresinde Ele Geçirilmiş

Rapordaki Ankara saldırısına yönelik uyarı içeren bölümün ise 13 Ekim 2014’te, IŞİD’İn Gaziantep’teki hücresine düzenlenen baskında ele geçen saldırı planları olduğu beliritiliyor. IŞİD’in Gaziantep’teki kampında 13 Ekim 2014’te düzenlenen baskında çok sayıda silah, patlayıcı yerleştirilmiş yelek ve bombanın ele geçirildiği hatırlatılarak, aynı baskında örgütün Ankara’da saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair planlar bulunduğu belirtiliyor. Bu belgelerin 10 Ekim 2015’te düzenlenen ve 109 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya yönelik olduğu öne sürülüyor.

Türk Hava Kuvvetleri İstihbaratı Net Bir Şekilde Emniyeti Uyarmış

Türk Hava Kuvvetleri İstihbaratı’nın hazırladığı ileri sürülen ve emniyet birimlerinin uyarıldığı bu raporda  özellikle TBMM, ordu ve askeriyeye bağlı binalar ile bakanlıklar çevresinde polis sayısının arttırılması gerektiği belirtiliyor .