07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Koskoca Genelkurmay Başkanı Yalan Söylüyor Dedirtmesin”
“Koskoca Genelkurmay Başkanı Yalan Söylüyor Dedirtmesin”

“Koskoca Genelkurmay Başkanı Yalan Söylüyor Dedirtmesin”

“Darbecileri siyasi irade onayladı, benim dahlim olmadı diyen “Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Özel’e başta Balyoz sanıkları olmak üzere emekli askerler sert tepki gösterdi.

 

İşte Hürriyet’in haberine göre Özel’in açıklamalarına gelen tepkiler şöyle:

Emekli Orgeneral Hilmi Özkök(2002-2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanı):

“Güzel bir röportaj olmuş. Necdet Paşa da güzel şeyler söylemiş. Hepsini okudum ama bir yorum ve değerlendirme yapmak istemem.”

“Söyledikleriyle ordunun içine siyaseti soktuğunu itiraf ediyor”

Emekli Orgeneral Çetin Doğan (Balyoz Davası’nın 1 numaralı sanığı olarak 20 yıl hapis cezası aldı. Yeniden yargılamada beraat etti):

“Özel, ‘Siyasi iradenin onayı olmadan hiçbir listeyi – konuyu YAŞ gündemine almadım’ diyor. Bu nasıl bir anlayış? YAŞ kanunu vardır. Albay, tuğgeneral, tümgeneral, bunlar profesyonel askerler. Siyasilerin profesyonel askeri belirlemede ne işi var? Söyledikleriyle ordunun içine siyaseti soktuğunu itiraf ediyor.”

“Koskoca genelkurmay başkanı yalan söylüyor dedirtmesin”

Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok (Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı) :

(Özel’in TSK’daki cemaatçi yapılanmayla ilgili ‘Haklarında bir ihbar veya iddia olmamış’ sözlerine dikkat çekerek)”Çok ayıp oluyor. Benim 20’ye yakın askeri savcılığa, MİT’e, Genelkurmay Karargahı’na yaptığım başvurular var. Tek tek başvuru tarihlerini açıklarım. Üç tanesini söyleyeyim örneğin; 21 Nisan 2014, 30 Nisan 2014, 16 Temmuz 2014. Hiç olmazsa insanlara ‘Koskoca Genelkurmay Başkanı yalan söylüyor’ dedirtmesin.”

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz (Balyoz Davası mağdurlarından, eski Harp Akademileri Kurmay Başkanı):

“Silahlı Kuvvetlerin komuta heyeti, siyasi ve hukuki baskı nedeniyle kendi özgün fikirlerini savunamamıştır. Bir kısmı bu korku nedeniyle nasıl karar vermesi gerektiğini düşünememiştir bile. Oysa komuta heyeti, askeri anlamda hiçbir baskıya maruz kalmadan kendi inisiyatifini kullanabilmelidir”